Sedemdeset let od uničenja Dresdna

Britanski in ameriški bombniki so ubili več kot 25.000 ljudi, predvsem žensk in otrok.

Objavljeno
13. februar 2015 18.00
GERMANY-DRESDEN/
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – Ta konec tedna bo minilo sedemdeset let od bombardiranja nemškega Dresdna, na katerega so britanski in ameriški bombniki odvrgli 3900 ton eksploziva. Ocenjujejo, da je v bombnih napadih več kot 1300 bombnikov umrlo petindvajset tisoč ljudi, potem ko naj bi ognjena ujma v mestnem središču dosegla več kot 1500 stopinj Celzija.

Uničenih je bilo skoraj dvanajst tisoč poslopij, med njimi tudi devetintrideset šol in mestni živalski vrt, in ker so bili moški ali že mrtvi ali pa na fronti,  je bilo med žrtvami največ žensk in otrok. Tudi zato je odločitev za »tapetno bombardiranje« sporna še danes in ni jih malo, ki verjamejo, da je bilo uničenje sedmega največjega nemškega mesta in pomembnega industrijskega središča vojni zločin. Od njega se je ogradil celo britanski ministrski predsednik Winston Churchill, zgodovinarji - in zavezniška javnost - pa opozarjajo tudi na žrtve nacističnega režima in to ne le na milijone civilnih.

                  

                                    (Dresden po napadu leta 1945 in danes. Foto: ADN, Jens Meyer/AP)

Britanske letalske sile, ki so skupaj z ameriškimi izvedle bombardiranje zdaj obnovljene saške prestolnice, so med drugo svetovno vojno izgubile več kot 55 tisoč svojih članov.

                                              

                                                (Dresden po napadu leta 1945 in danes. Foto:AP)

»Vemo, kdo je sprožil morilsko vojno,« je ob obletnici zavezniškega bombardiranja Dresdna spomnil tudi nemški predsednik Joachim Gauck. »Nikoli nočemo in ne bomo pozabili na žrtve nemške vojske.«