Šest ur in 260 strani predstavitve programa nove srbske vlade

Srbski premier Aleksandar Vučić je predstavil program nove vlade. Pogajanja z EU bi hoteli končati do leta 2019.

Objavljeno
10. avgust 2016 10.59
Mo. B.
Mo. B.

Beograd − Srbski mandatar Aleksandar Vučić je včeraj predstavil obsežen program nove vlade, katerega cilj je eden: »Blaginja in izboljšanje življenjskega standarda vseh državljanov«. Za predstavitev programa, popisanega na 260 straneh, si je vzel šest ur časa. Opozicijske stranke, nezadovoljne s postopkom, so že na začetku protestno zapustile parlament.

Nova vlada, ki izhaja iz koalicije Srbske napredne stranke (SNS) in Socialistične stranke Srbije (SPS), bo imela 19 ministrov, štirje od njih bodo hkrati tudi podpredsedniki. Osem obrazov bo novih, druge srbska javnost že pozna. O programu vlade in novih ministrih poslanci razpravljajo danes, torej dan po tem, ko je mandatar Vučić podrobno predstavil povzetek vladnega programa.

Regionalni položaj, svetovni načrti ...

Vučić je poslancem in javnosti naslikal svetlo prihodnost Srbije pod vodstvom nove vlade, ki si bo prizadevala za gospodarsko rast ter mir in stabilnost v regiji. Nova vlada, tako Vučić, »bo največja ovira vsem, ki bi hoteli destabilizirati Srbijo, jo potiskati navzdol in zavreti njen razvoj«. Omenil je Hrvaško, ki da odpira stare rane in ogroža stabilnost v regiji, »preprosto ni niti v odnosih z BiH«, saj da se ne preganja odgovornih za zločine, povzema Tanjug. Poudaril je, da je Srbija odločena preganjati tiste, ki so zagrešili zločine. »Edino, kar zahtevamo, je, da vsi zločinci, ne glede na nacionalnost, odgovarjajo«.

Posebno pozornost bodo tudi v prihodnje namenjali zunanji politiki, ki bo odslej proaktivna in jasno začrtana, cilj pa je izboljšati mednarodni položaj in ugled Srbije. Dobrih odnosov si želijo tako z Rusijo in Kitajsko kot tudi z ZDA in EU. Pristopna pogajanja za članstvo v evropski skupnosti nameravajo zaključiti do leta 2019, evropska integracija pa da ostaja strateški cilj in prioriteta Srbije, saj je tudi to korak k večji stabilnosti, gospodarskem napredku in utrditvi demokracije.

... in gospodarstvo

Na začetku govora je poudaril, da se je od leta 2014, ko je prevzel vodenje države, odprlo 124.000 novih delovnih mest, plače javnih uslužbencev so se povišale, valuta se je stabilizirala. Tako naj bi bilo tudi v prihodnje. Izvoz in investicije naj bi narasle in do konca štiriletnega mandata privedle do skupno 13-odstotne gospodarske rasti, javni dolg, ki danes znaša okoli 72 odstotkov BDP in je eden višjih v regiji, naj bi se zmanjšal na 60 odstotkov BDP. Tudi stopnja brezposelnosti, ki je bila lani okoli 19-odstotna, naj bi še naprej padala. Po poročanju AFP nameravajo nadaljevati privatizacijo okoli 73 državnih podjetij, med njimi tudi beograjskega letališča, Dunav osiguranja, Komercijalne banke in Poštanske štedionice.

Pozornost nameravajo nameniti tudi spodbujanju turizma ter gradnji infrastrukture. Gradile naj bi se železnice in ceste, pa tudi vodovodi, kanalizacije in obrati za čiščenje odpadnih voda. »V prihodnjih treh letih bomo gradili več, kot so gradile pretekle generacije v zadnjih 50 letih.«

Opozicija protestira

Velik del opozicije četrtkove predstavitve programa ni poslušal. Poslanci Demokratske stranke (DS), Demokratske stranke Srbije in stranke Dosta je bilo so parlament protestno zapustili s pojasnilom, da so povzetek programa dobili prepozno, da bi se lahko ustrezno pripravili. Po oceni predsednika DS Bojana Pajtića je naglica še posebej neprimerna, ker se vlada sestavlja tri mesece in pol po predčasnih volitvah.

Predsednica parlamenta Maja Gojković je po četrtkovi predstavitvi programa izrazila pričakovanje, da bo sledila resna razprava, nova vlada pa da bo potrjena do konca tedna.

Srbski volivci so 24. aprila listi SNS namenili 131 mandatov, sledili so socialisti Ivice Dačića z 29 poslanskimi mesti. Stranki sta v koaliciji že od leta 2012.