Sirski begunski otroci garajo za zahodne potrošnike

Novinarji BBC so otroke posneli v delavnicah, kjer izdelujejo oblačila za Marks and Spencer, ASOS, Zaro in Mango.

Objavljeno
24. oktober 2016 13.31
Mideast Egypt Circus
Mo. B.
Mo. B.

London, Ankara − Britanski raziskovalni novinarji, ki ustvarjajo oddajo BBC Panorama, znova dokazujejo, kako nesreča nekoga hitro postane dobiček drugega. V turških delavnicah, ki izdelujejo oblačila za znane evropske znamke, kot so Marks and Spencer (M&S), spletna trgovina ASOS, Zara in Mango, so našli mladoletne Sirce, ki dneve garajo za drobiž. Oblačila se nato prodajajo v Veliki Britaniji.

Novinarji Panorame so odkrili, da v eni od glavnih delavnic znamke Marks and Spencer mladoletni Sirci delajo za nekaj več kot funt (1,12 evra) na dan, kar je veliko manj od minimalne turške plače. Največkrat so 'zaposleni' prek posrednika, ki jim po opravljenem delu plačilo izroči na ulici.

Najmlajši sirski delavec je bil star 15 let in je več kot 12 ur na dan likal oblačila, ki so jih nato poslali v Združeno kraljestvo. A nizko plačilo in dolge delovnike spremljajo tudi slabi delovni pogoji, med drugim tudi nezaščiteno delo s strupenimi kemikalijami. »Če se karkoli zgodi Sircu, ga zavržejo kot kos cunje,« je za BBC povedal eden od delavcev.

Na razkritja BBC, oddajo Panorama bodo predvajali danes zvečer, so se že odzvali v (M&S), od koder so sporočili, da doslej niso našli nobenih namigov, da so v turških tovarnah zaposleni sirskih delavci in da razkritja resno obravnavajo ter da bodo vsem Sircem, ki redno delajo za turškega dobavitelja, ponudili zakonito zaposlitev.

Opozorila o izkoriščanju, pa tudi zlorabah sirskih beguncev, tako odraslih kot otrok, v državah, kamor so se množično zatekli, se redno pojavljajo že vrsto let. V poročilu, objavljenem junija letos, švicarska organizacija za pravice otrok Terre des hommes popisuje slabe razmere, v kakršnih živijo sirski begunski otroci v Iraku, Jordaniji, Turčiji in Libanonu. Čeprav je bilo delo za plačilo od zgodnje mladosti dalje realnost za številne Sirce še pred začetkom vojne, je danes v begunskih taboriščih to povsem običajno. »Številni dečki in deklice garajo ure na gradbiščih, kmetijah, tržnicah, ulicah, pogosto v neustreznih pogojih, sedem dni na teden, za skromno plačilo,« je avgusta poročal portal EurActiv.com.

Največ, okoli tri milijone sirskih beguncev se je zateklo v Turčijo. Britanski Guardian je v začetku leta poročal, da je le okoli devet odstotkov beguncev nastanjenih v begunskih taboriščih, drugi so se morali znajti drugače. Ker velika večina nima delovnega dovoljenja, lahko denar služijo le nezakonito. Tekstilna industrija, drugi največji sektor v državi, je po navedbah Fair Wear Foundation ena glavnih, ki 'zaposluje' begunce brez delovnih dovoljenj. Najpomembnejši trg za v Turčiji proizvedena oblačila so članice Evropske unije.