Slovaška: Bojkot uspel, referendum o istospolnih porokah padel

Namen referenduma je bilo še dodatno okrepiti že tako veljavno prepoved porok istospolnih parov.

Objavljeno
08. februar 2015 11.43
SLOVAKIA-POLITICS-RIGHTS-HOMOSEXUALITY-SOCIAL
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bratislava - Slovaški volivci so včeraj potrdili napovedi javnomnenjskih raziskav, da bo referendum proti istospolnim porokam, posvojitvam otrok s strani homoseksualcev in spolni vzgoji na šolah podprla velika večina volilnih udeležencev, a da bo udeležba prenizka, da bi njihova volja obveljala.

Referenduma, s katerim je konservativno Zavezništva za družino (AZR) poskušalo še dodatno okrepiti že tako veljavno prepoved porok istospolnih partnerjev in njihove posvojitve otrok, se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP udeležilo 21 odstotkov od 4,4 milijona volilnih upravičencev. Čeprav jih je kar 95 odstotkov podprlo referendum, ta nima nobene veljave. Prag za veljavnost je namreč postavljen pri 50 odstotkih, doslej pa ga je dosegel le referendum o vstopu v EU.

»Vesela sem, da referendum ni veljaven, a me skrbi, da bodo splošne volitve drugo leto znova priložnost za nov val protihomoseksualnih čustev,« je povedala bratislavska lastnica umetnostne galerije Andrea Pallang. Nasprotniki referenduma so se kampanji zagovornikov »tradicionalne družine« po robu postavili s pozivanjem k bojkotu, a so javnomnenjske raziskave kazale, da referendum večine Slovakov niti ni pretirano zanimal.

Pravnik Anton Chromík, ki je vodil kampanjo, je nad majhnim odzivom razočaran, a prisega, da ne bodo obupali: »Nadaljevali bomo z bojem za zaščito družine.« Zavezništvo AZR se je za »preventivni« referendum, ki bi tudi v prihodnje istospolnim parom onemogočil pravico do poroke in posvojitve, odločilo zaradi grožnje iz EU. Trdili so, da so »evropski parlament in nekatere članice EU sprejele zakone, ki spodkopavajo edinstveno naravo zakona, družine in otrokovih pravic«.

Medtem ko se je vrsta vidnih Slovakov javno izrekla proti referendumu in napovedala bojkot, je bila politika precej bolj zadržana.