Slovaška pred volitvami: Socialdemokratsko krmilo bo ostalo

Vladajoči Smeri se obeta zmaga, a absolutne večine ne bo dobila.

Objavljeno
14. februar 2016 22.49
Boris Čibej
Boris Čibej

Prvo soboto v marcu bodo ­Slovaki izbirali nove predstavnike ljudstva. Po anketah sodeč­ je tudi zaradi ostre protipriseljenske politike še vedno­ najbolj priljubljena vladajoča­ stranka Smer, a med volivci narašča nezadovoljstvo zaradi razmer v šolstvu in zdravstvu.

Za stranko 51-letnega slovaškega premiera Roberta Fica bi bilo še najboljše, če bi bile volitve čim prej, ker je po javnomnenjskih raziskavah njihova priljubljenost iz dneva v dan nižja. Še vedno pa ima neulovljivo prednost, saj ji zadnje ankete napovedujejo več kot tretjino glasov, 20 odstotkov več kot drugouvrščeni desnosredinski Mreži, ki jo je pred dvema letoma ustanovil nekdanji poslanec Krščanskodemokratskega gibanja in neuspešen kandidat na zadnjih predsedniških volitvah, 43-letni Radoslav Procházka. Toda rezultata izpred štirih let, ko je dobila 44,4 odstotka glasov oziroma kar 83 sedežev v 150-članskem enodomnem parlamentu národná rada, kar ji je kot prvi stranki v slovaški zgodovini omogočilo samostojno vladanje, Smeri ne bo uspelo ponoviti.

V ospredju domače teme, šolstvo in zdravstvo

Vendar je še pred kratkim kazalo, da bo Fico ponovil uspehe svojih desnih višegrajskih kolegov iz Madžarske in Poljske, ki so si v parlamentih zagotovili udobno večino, s katero lahko neovirano uvajajo »neliberalno« demokracijo. Tako kot njim je tudi slovaškemu premieru prišla prav begunska kriza. Čeprav je sam formalno levičar, se njegova ostra protibegunska in protimuslimanska retorika ni bistveno razlikovala od izjav njegovega madžarskega kolega Viktorja Orbána, podobni so bili tudi učinki na ljudsko razpoloženje. Ficu, ki je celo sprožil sodni postopek proti »iz Bruslja vsiljenim« solidarnostnim kvotam za porazdelitev prebežnikov po članicah EU, je v nekaj mesecih uspelo povečati priljubljenost svoje stranke, ki ji pred lanskim poletjem, ko se je začela begunska kriza, ki se Slovaške ni niti dotaknila, javnomnenjske razi­skave niso dobro kazale.

Dokler je bila begunska problematika glavna predvolilna tema, ni bilo politične tekmice, ki bi bila kos vladajoči Smeri, saj se tudi najbolj desne stranke strinjajo z vladno protievropsko politiko. Toda v zadnjem času se je predvolilna kampanja preusmerila v domače teme, zlasti šolstvo in zdravstvo, je za časnik Slovak Spectator povedal Martin Slosiarik, ki vodi agencijo za preučevanje javnega mnenja Focus. To so po njegovih besedah povzročili odhajanje slabo plačanega medicinskega osebja, škandali v zdravstvu, v katere je vpletena vladajoča stranka, in nedavne stavke učiteljev.

Terorizma se ne bojijo

Tudi raziskava Eurobarometer je lani novembra pokazala, da Slovake precej bolj od beguncev skrbijo brezposelnost, gospodarske razmere, zdravstvo in življenjski stroški, kot eno od dveh stvari, ki se jih najbolj bojijo, pa je le 6 odstotkov vprašanih navedlo terorizem. »Fico bi se rad pokazal kot zaščitnik države pred zunanjimi grožnjami. To je delovalo v javnomnenjskih raziskavah, a ljudje so se tega že naveličali,« je za spletni časopis Politico povedal Milan Nič z bratislavskega inštituta Srednjeevropska politična iniciativa. Po anketnih napovedih bodo Ficovi socialdemokrati morali po volitvah poiskati koalicijskega partnerja, tako kot pred osmimi leti, ko so v vlado povabili skrajno desničarsko, nacionalistično in rasistično Slovaško narodno stranko (SNS), zaradi česar jih je za nekaj časa izobčila iz svojih vrst Stranka evropskih socialistov (PES).

SNS se pred štirimi leti, ko zmagovita Smer ni potrebovala koalicijskega partnerja, niti ni uspelo prebiti v parlament, toda priljubljenost ji v zadnjem času narašča, tako da utegne na volitvah 5. marca pristati celo na tretjem mestu z nekaj več kot 8 odstotki glasov oziroma 15 poslanskimi sedeži. To stranko zadnja tri leta in pol vodi 41-letni pravnik Andrej Danko, precej bolj umirjeni politik od njegovega razvpitega 62-letnega predhodnika Jána Slote, ki je nekoč izjavil, da je najboljša politika do Romov »dolg bič in majhno dvorišče«, Madžare pa označil za »raka v telesu slovaškega naroda«. Pripisujejo mu tudi izjavo, da »se bomo posedli v naše tanke in uničili Budimpešto«.