Slovenija je trdna partnerica Srbije na poti v EU

Karel Erjavec in Ivica Dačić sta skupaj ocenila, da ni odprtih vprašanj med državama.

Objavljeno
22. februar 2017 17.05
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Ljubljana - Slovenski in srbski zunanji minister Karl Erjavec in Ivica Dačić sta danes izpostavila skupne interese in krepitev gospodarskega sodelovanja med državama, ki imata dobre odnose. Erjavec je Slovenijo označil za trdno partnerico Srbije na poti v EU.

Karel Erjavec in njegov srbski kolega Ivica Dačić sta ocenila, da med Slovenijo in Srbijo ni odprtih vprašanj, ki bi obremenjevali dvostranske odnose. Dačić je menil, da ni razloga, da ne bi tudi vprašanj, kot npr. vprašanje položaja manjšine za srbske prebivalce v Sloveniji, skupaj reševali. Po njunih besedah je rešenih tudi že 70 odstotkov vprašanj iz nasledstvenega sporazuma, ki zadevajo Srbijo in Hrvaško, nekaterea še odprta vprašanja pa bodo rešili še letos. Kot je pojasnil Erjavec, ocena izhaja iz pregleda realizacije dogovorov, ki sta jih sprejeli vladi Slovenije in Srbije na zadnjem skupnem zasedanju oktobra lani v Srbiji. Sklenil je z ugotovitvijo, da gredo glede uresničevanja dogovorjenega stvari v pozitivno smer.

Sukcesija ni na mrtvi točki

Slovenija bo tako v skladu z dogovorom vlad v kratkem v okviru nasledstva dobila nov paket arhivskega gradiva, nadaljeval pa se bo tudi prevzem diplomatsko-konzularnih predstavništev.V tej zvezi je Erjavec še posjasnil, da Ljubljana pričakuje od Beograda, da bo vrnil Sloveniji umetnine in filme slovenskih avtorjev, ki niso predmet sporazuma o sukcesiji in so še vedno v srbski prestolnici. Dačić je izpostavil pomen tega, da sta državi v zadnjih letih premaknili z mrtve točke vprašanje nasledstva in da nadaljujeta reševanje še odprtih zadev. Kot je še povedal, so se dogovorili, da bodo vse arhive, ki so v Beogradu in so pomembni za Slovenijo, njej tudi izročili.

Po navedbah Erjavca sta državi lani trgovinsko izmenjavo povečali za 9,4 odstotka, tako da je znašala milijardo evrov. Dačić je izpostavil, da Slovenija spada med največje vlagatelje v Srbiji. Čeprav sta ministra izpostavila krepitev gospodarskega sodelovanja, sta kljub temu ocenila, da še obstaja velik potencial za sodelovanje. Erjavec je izpostavil tudi partnerstvo med državama pri kandidaturah za mednarodne organizacije, Dačić pa je poudaril, da je pomembno, da se državi medsebojno podpirata tako glede dvostranskih problemov kot tudi kandidatur v mednarodnih organizacijah.

Arbitraža o meji na Donavi

V zvezi z odprtimi vprašanji med Srbijo in Hrvaško, je Dačić izjavil, da tudi Beograd, ki ima probleme z Zagrebom pri določitvi meje na Donavi, razmišlja, da bi rešitev nerešinih mejnih vprašanj s Hrvaško prepustil arbitraži. Na vprašanje ali bo znova prevzel premirski stolček je Dačić odgovoril, da njegova Socialistična stranka Srbije (SPS) podpira kandidatura prvaka Srbske napredne stranke (SNS) in sedanjega premiera Aleksandra Vučića za predsednika države. V zvezi s tem ali bo glavni pilot v primeru zmage Vučića predsednik ali premier, je Dačić odgovoril, da je res, da ima predsednik manjše pristojnosti v izvršni oblasti kot premier, da pa pristojnosti še ne naredijo voditelja. Ko bo Vučić prevzel novo funkcijo, je še pristavil srbski zunanji minister, se bodo karte delile na novo.

Glede napovedi bošnjaškega člana predsedstva BiH Bakirja Izetbegovića, da bo BiH vložila zahteve za revizijo sodbe Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ) v tožbi BiH proti Srbiji zaradi agresije in genocida, je Dačić izpostavil, da so tako Srbi kot Hrvati v BiH proti vložitvi zahteve za revizijo sodbe iz leta 2007. Kot je še pojasnil, se bo srbski državni vrh o nadaljnih korakih odločil po današnjem srečanju Vučića in predsednika Tomislava Nikolića s predsednikom Republike srbske Miloradom Dodikom in predsedujočim predsedstva BiH Mladenom Ivanićem.

Dačić je menil, da gre za vrnitev v preteklost, ki je kontraproduktivna in politično škodljiva. Dodal je, da Srbija ni proti preiskavi in kaznovanju vojnih zločinov, da pa je ICJ že presodil, da Srbija ni sodelovala v genocidu. Po njegovem je pmembno ohraniti politično stabilnost BiH in ohraniti BiH na podlagi Daytona, gre pa tudi za vprašanje ali ima bošnjaški član predsedstva BiH Bakir Izetbegović politično legitimizacijo za vložitev zahteve.