Sodišče: Države niso dolžne plačati pomoči nezaposlenim migrantom iz EU

Vprašanje priseljevanja zgolj z namenom terjanja socialnih ugodnosti posameznih držav že dlje časa sproža razgrete razprave.

Objavljeno
11. november 2014 15.53
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Luxembourg − Evropsko sodišče je danes z razsodbo o primeru romunske državljanke, ki so ji v Nemčiji odrekli podporo za bivanje, postavilo precedens, ki bi lahko pomembno vplival na pravice evropskih priseljencev v državah gostiteljicah. Odločilo je namreč, da migranti niso nujno upravičeni do tiste socialne pomoči, ki ne temelji na vplačanih davkih ali prispevkih.

Sodišče je danes odločilo, da lahko državljan EU dostop do socialne pomoči pričakuje le, če je njegovo bivanje v drugi članici EU v skladu z direktivo EU o prostem gibanju. Ta med drugim zahteva, da morajo imeti ekonomsko neaktivni priseljenci za pravico do bivanja dovolj lastnih sredstev, da ne postanejo breme socialnim službam.

»Država članica mora imeti možnost zavrnitve socialnih izplačil ekonomsko neaktivnim državljanom Unije, ki izkoriščajo pravico do svobode gibanja zgolj zato, da bi pridobili socialno pomoč druge države, čeprav nimajo zadostnih sredstev za uveljavljanje pravice do bivanja,« je po poročanju STA pojasnilo sodišče.

Vprašanje priseljevanja zgolj z namenom terjanja socialnih ugodnosti posameznih držav oziroma tako imenovani socialni turizem že dlje časa sproža razgrete razprave v Uniji. Dodatno jih je razvnela odprava omejitve svobode gibanja za državljane Bolgarije in Romunije, ki je veljala do 1. januarja, še piše STA.