Španiji se še naprej obeta brezvladje

Stranke še iščejo skupni jezik, tretje volitve v letu dni so vse bolj verjetne.

Objavljeno
31. avgust 2016 19.05
SPAIN-POLITICS/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Madrid − Kazalci v Madridu kažejo pet pred dvanajsto. Španija je že več kot osem mesecev brez vlade, a za zdaj kljub pritiskom javnosti nič ne kaže, da se bo to kaj kmalu spremenilo. Negotovost pred glasovanjem poslancev o vnovičnem imenovanju vodje Ljudske stranke (PP) Mariana Rajoya za premierja se še krepi.

Rajoy, ki že od decembrskih volitev vodi začasno vlado in si obeta, da jo bo s polnimi pooblastili vodil tudi v prihodnje, potrebuje v prvem glasovanju absolutno večino, torej 176 od 350 glasov. Trenutno mu jih primanjkuje šest. Poleg 137 glasov poslancev svoje stranke PP lahko namreč računa le še na glas majhne Kanarske koalicije in podporo 32 članov liberalne stranke Ciudedanos, s katero je sklenil dogovor o sodelovanju. Ta je imel svojo ceno. Rajoy je moral pristati na vrsto zahtev − med drugim na sprejem protikorupcijskih ukrepov in reformo volile zakonodaje, ki je zdaj nenaklonjena manjšim strankam − ter predlogov, med njimi na zvišanje plač za družine z majhnim dohodkom ter povečanje proračunov za zdravstvo in šolstvo.

Vodja Ljudske stranke je pred glasovanjem poudaril, da Španija novo vlado nujno potrebuje. Posvaril je, da sta v nasprotnem primeru ogrožena njeno gospodarsko okrevanje in ugled. Španija bi lahko namreč postala tarča posmeha celotne Evrope, če bi morali volivci že tretjič v letu dni na volišča, je pojasnil.

Nasprotnikov na političnem polu s temi argumenti ni prepričal. Na podporo levičarske stranke Unidos Podemos bržkone ni niti računal, več upanja je polagal v socialiste, ki so na junijskih volitvah osvojili 85 poslanskih mest in tako zasedli drugo mesto. Z njihovim voditeljem Pedrom Sanchezom se je v zadnjih tednih tudi večkrat sestal ter pritisk nanj krepil z obtožbami o izseljevanju državljanov in izkoriščanju sistema. »Ne moremo kar naprej ponavljati volitev za volitvami, dokler izid ne bo tak, da bo všeč gospodu Sanchezu,« je med drugim dejal.

A vodje socialistov ni omajal − Sanchez je že pred glasovanjem napovedal, da socialisti tako zavoljo doslednosti kot za dobrobit Španije Rajoyjeve kandidature ne bodo podprli. Kot je pojasnil, ne morejo podpreti tistih, ki so krivi za visoko brezposelnost, politično korupcijo ter globoke posege v zdravstveno in šolsko blagajno. »Španija potrebuje vlado, a ne slabe,« je dejal.

Tretje volitve vse bolj verjetne

Rajoy bo novo priložnost dobil v petek, ko bo za potrditev manjšinske vlade potreboval zgolj navadno večino. To bi lahko dobil že, če bi se vsega 11 poslancev vzdržalo glasovanja. A če je soditi po napovedih socialistov in stranke Unidos Podemos, tudi tega preizkusa ne bo prestal.

Začasni španski premier se te možnosti, kot kaže, zaveda in že napoveduje, da si bo tudi v prihodnje prizadeval zagotoviti podporo za vlado, z oblikovanjem katere bi se Španci izognili še enim volitvam. Na voljo bo imel − skupaj z ostalimi strankami − dva meseca. Če po tem obdobju koalicija še vedno ne bo sestavljena in potrjena, bodo parlament znova razpustili, Španci pa bodo morali na volišča, predvidoma25. decembra. Socialisti in nekatere druge stranke, ki se hočejo temu izogniti, sicer predlagajo, da bi predvolilno kampanjo nekoliko skrajšali in volitve pripravili že 18. decembra.

A španska javnost nad novimi volitvami ni navdušena, ne glede na to, ali bi jih izvedli na božični dan ali ne. Kot kažejo raziskave javnega mnenje, je večina bolj naklonjena zamisli, da socialisti Rajoyju omogočijo vladanje. Za to se, nekoliko presenetljivo, zavzema tudi najbolje prodajani španski časnik El Pais, ki je običajno bolj naklonjen socialistom. Pred dnevi je uredništvo stranko PSOE obtožilo šibkosti in pomanjkanja perspektive, ter jo pozvalo, naj neha svojeglavo nasprotovati Ljudski stranki.