Ustavno sodišče prekrižalo načrte Kataloncem

Sodišče je zasedanje katalonskega parlamenta zaenkrat suspendiralo do sprejetja končne odločitve.

Objavljeno
05. oktober 2017 17.32
SPAIN-CATALONIA-POLITICS-STRIKE
Ka. M., STA, Be. B.
Ka. M., STA, Be. B.

Madrid - Potem ko je predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont napovedal, da bodo v začetku prihodnjega tedna razglasili neodvisnost Katalonije, je špansko ustavno sodišče na pobudo Madrida zvestih katalonskih socialistov PSC začasno zadržalo ponedeljkovo zasedanje katalonskega parlamenta.

Na zasedanju naj bi namreč razglasili neodvisnost, to pa bi, kot argumente katalonskih socialistov povzema La Vanguardia, pomenilo kršitev španske ustave in pravic poslancev regionalnega parlamenta. Na razglasitev neodvisnosti bi lahko Španija odgovorila z začasnim zadržanjem avtonomnega statusa Katalonije in uveljavitvijo neposrednega upravljanja regije iz Madrida.

Do zasedanja ne sme priti

Španski mediji so sprva poročali, da so zasedanje prepovedali, kasneje pa informacijo popravili, da so zaenkrat zasedanje le suspendirali do sprejetja končne odločitve, pred katero pa želijo sodniki zaslišati rivalske katalonske politike.

A v praksi to pomeni, da do zasedanja v ponedeljek ne sme priti. To so tudi izpostavili na sodišču in opozorili, da v kolikor bi bila seja sklicana kljub današnji odločitvi, bi bila brezpredmetna, poroča AFP. Vodstvu katalonskega parlamenta je sodišče tudi zagrozilo s kazenskim pregonom, če bo odločitev ignoriralo.

Katalonskih politikov ni strah

Kot piše AFP, so katalonski politiki, ki so na čelu prizadevanj za neodvisnost regije, že večkrat zatrdili, da se ne bojijo zapora, in so ignorirali tako grožnje španske vlade kot tudi odločitve ustavnega sodišča - to je navsezadnje prepovedalo tudi nedeljski referendum o neodvisnosti.

Katalonska vlada sicer še ni objavila uradnih izidov nedeljskega referenduma, po neuradnih podatkih pa je za neodvisnost glasovalo več kot 90 odstotkov udeležencev. Udeležba na referendumu, ki so ga španske oblasti označile za protizakonitega in so ga poskušale preprečiti tudi z uporabo sile, je bila nekaj več kot 42-odstotna.

Katalonski premier Carles Puigdemont je v torek zvečer v pogovoru za britanski BBC napovedal, da bo razglasitev samostojnosti Katalonije sledila »v nekaj dnevih«, točnejših informacij pa javno ni razkril. Mnogi so pričakovali, da bo to storil v sinočnjem televizijskem nagovoru, a je v njem le ponovil, da bo uveljavil referendumsko odločitev o neodvisnosti Katalonije.

Obenem je vlado v Madridu pozval k mediaciji, ki pa jo je španska vlada nemudoma zavrnila in poudarila, da se ne bo pustila izsiljevati. »Vlada se ne bo pogajala glede nobenih nezakonitih dejanj niti ne bo dovolila, da bi jo izsiljevali,« je zapisala v sporočilu za javnost.

Katalonska vlada še ni objavila uradnih izidov nedeljskega referenduma, po neuradnih podatkih pa je za neodvisnost glasovalo več kot 90 odstotkov udeležencev. Foto: Yves Herman/Reuters

Danes se je upravni odbor osrednje banke Sabadell odločil, da svoj sedež iz Barcelone prenese v severovzhodno mesto Alicante. Podobno je pričakovati tudi od druge velike banke CaixaBank iz Barcelone. Tako imajo banke zagotovilo, da ostanejo znotraj evropske cone in pod nadzorom Evropske centralne banke.

Veliko vprašanje pa ostaja, kako se bo odzval Madrid, če do razglasitve samostojne Katalonije v naslednjih dneh vendarle pride.

Preložitev vrha južnoevropskih držav

V Cipru je bil vrh napovedan za prihodnji torek, a so ga zaradi katalonske krize preložili na sredino decembra, je danes sporočil ciprski predsednik Nikos Anastasiades, ki se je o tem dogovoril s premierjem Rajoyem. Na vrhu naj bi sodelovali predstavniki Cipra, Francije, Portugalske, Italije, Malte in Španije, po napovedih pa bi na njem govorili o migrantski krizi ter kriznih žariščih v Sredozemlju.