Stabilna Makedonija je v interesu regije in EU

Ker širitev ni prioreta v EU, so za Makedonijo pomembni projekti v večjo povezanost regije.

Objavljeno
13. november 2017 20.28
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Ljubljana - Premier Miro Cerar je po današnjem prvem uradnem obisku makedonskega kolega Zorana Zaeva poudaril, da so za napredek Makedonije na evroatlatski poti ključne reforme in dobri odnosi s sosedi. Zaev pričakuje, da bo Makedonija postala 30 članica Nata že prihodnje leto.

Miro Cerar je pohvalil Makedoniji za prizadevanja za zaustavitev migrantskega toka pred slabima dvema letoma, ko se je zelo odgovorno odzvala na pobudo Slovenije o zaprtju balkanske poti in pomagala Evropi, ki se je znašla pred velikim humanitarnbim izivom. Slovenija je trdna podpornica Makedonije na njeni poti k evroatlantskim povezavam, tudi preko aktivne politične podpore in pomoči slovenskih ekspertov. Po mnenju Cerarja je v interesu regije in EU, da Makedonija ostane stabilna, varna in gospodarsko perspektivna država. Kot je še izpostavil, so poleg reformnega napredka potrebni dobri odnosi s sosedi.

Zoran Zaev je pojasnil, da je Makedonija pred težkimi istitucionalnimi reformami, ki bodo zagotovile vladavino prava in pospešile evroatlatske povezave. Ker širitev ta hip ni prioreta v EU, so za Makedonijo pomembni projekti v infrastrukturo in večjo transportno povezanost regije ter mobilnost državljanov. Po njegovem bo bolgarsko in avstrijsko predsedovanje EU prispevalo k temu, da bo Balkan znova deležen večje pozornosti. Zaev je še povedal, da si v Makedoniji prizadevajo najti nacionalni konsenz za rešitev spora o imenu z Grčijo, tako da bi lahko zaečli s pristopnimi pogajanji že prihodnje leto.

Krepitev sodelovanja

Slovenija je največja država vlagateljica v Makedoniji, slednja pa je za slovenska podjetja na četrtem mestu med državami, kamor največ investirajo. Konec lanskega leta je bilo v Makedoniji za 415,5 milijona evrov slovenskih investicij, kar predstavlja petodstotno povečanje glede na leto 2015. Trgovinska menjava je lani znašala 261,9 milijona evrov, kar predstavlja 11-odstotno povečanje glede na leto poprej.

Makedonija je v okviru razvojnega sodelovanja med letoma 2005 in 2016 prejela tudi 14 milijonov evrov slovenske razvojne pomoči, največ za projekte s področja varovanja okolja in energetske učinkovitosti. Cerar se zaveda, da je bistven del razvoja tudi izobrazba. V minulem študijskem letu je tako v Sloveniji študiralo kar 720 študentov iz Makedonije pod istimi pogoji kot slovenski študenti.

Slovenska policija je v Makedonijo od lanskega januarja napotila kot podporo pri varovanju meje z Grčijo v kontekstu evropske migracijske krize že 20 skupin policistov, skupno 137 policistov, podporo pa je pripravljena nadaljevati. Po besedah Zaeva je Makedonija že prosila za podaljšanje misije za pol ali eno leto, Cerar pa je zagotovil, da ji bo Slovenija nudila pomoč v policistih in opremi, dokler jo bo potrebovala in bo potrebno.

Na vprašanje, ali bo slovenska policija deportirala priseljenca iz Sirije, ki se je integriral v Sloveniji, na Hrvaško, je Cerar pojasnil, da je pozval ministrstvo za notranje zadeve, naj preuči, ali lahko odloči drugače, čeprav so izpolnjeni pogoji za deportacijo. Cerar podpira pozitiven primer integracije, vendar se zavzema tudi za spoštovanje pravnega reda.