Streljanje v nakupovalnem središču v Münchnu

Najstnik, ki je ubil devet ljudi, je trpel za depresijo in se je navduševal nad strelskimi pohodi, tudi Breivikom.

Objavljeno
22. julij 2016 20.37
GERMANY-SHOOTING-MALL
A. S. H., A. M., B. K., Mo. B.
A. S. H., A. M., B. K., Mo. B.

München - Včeraj popoldne je v münchenskem nakupovalnem središču Olympia prišlo do streljanja, v katerem je bilo po zadnjih podatkih ubitih devet ljudi, 16 je ranjenih, trije so v kritičnem stanju. Iz kosovskega in turškega zunanjega ministrstva so sporočili, da so med žrtvami trije Kosovci in trije Turki. Ubit je bil tudi en grški državljan.

Policija, ki je sprva iskala več osumljencev, je v poznih večernih urah sporočila, da je bil napadalec en sam. Osemnajstletni mladenič z dvojnim, nemškim in iranskim državljanstvom, ki je živel v bavarski prestolnici, si je po napadu sodil sam, potem ko so nanj streljali policisti v civilu. Njegov nahrbtnik je najprej pregledal robot.

Njegovo truplo so našli približno kilometer od prizorišča tragedije v münchenski četrti Moosach, motiv za njegovo dejanje pa ostaja neznan. Vodja münchenske policije Hubertus Andrae je še sporočil, da osumljenec ni bil znan policiji zaradi morebitnih povezav s skrajnimi skupinami.

Kot rečeno je policija v obsežni iskalni operaciji sprva lovila tri osumljence, saj so nekatere priče poročale o dveh moških, ki sta se z veliko hitrostjo odpeljala s prizorišča, vendar se je pozneje izkazalo, da nista bila udeležena v napad. 

Eden izmed uslužbencev trgovskega središča je kmalu po napadu, ki se je začel v bližnji restavraciji s hitro hrano, po telefonu poročal: »Odjeknilo je veliko strelov. Ne vem, koliko, ampak bilo jih je veliko. Vsi ljudje, ki so bili pred trgovino, so pritekli noter. Videl sem nekoga, ki je bil tako težko ranjen, da gotovo ni preživel. Nobenih informacij nimamo, zadržujemo se v skladišču, nobenega policista še ni bilo blizu.«

Okrepljene enote policije so po napadu evakuirale trgovski center in glavno železniško postajo ter ustavile več linij mestnega javnega prometa, taksisti pa so dobili navodila, da ne smejo voziti oseb v bližini dogodka. Oblasti so še pozvale prebivalce, naj se izogibajo javnih mest. Nekaj ur po napadu je javni promet spet stekel.

Na lažni spletni strani povabilo k brezplačni hrani prav v času streljanja

Policija poziva, naj očividci fotografij z mesta zločina ne razkazujejo na družabnih omrežij, saj bi tako po njihovem prepričanju samo podprli storilca, verjetno pa se bojijo tudi spodbujanja novih.

V obdobju spletnih omrežij pa je le težko omejevati informacije in pri facebooku so že kmalu po začetku streljanja organizirali »preverjanje varnosti« in tako Münchenčane obveščali, kaj se dogaja. Po twitterju pa so s pomočjo tako imenovanih odprtih vrat svarili svoje člane in iskali pogrešane.

Videti je, da je morilec tudi sam spretno zlorabil socialna omrežja in z lažno reklamo za brezplačno hrano v restavraciji McDonald's v nakupovalnem središču Olympia privabil nekatere obiskovalce. Čas razdeljevanja zastonj hrane na lažni reklami je sovpadal z začetkom streljanja.

Tih najstnik, ki se je na skrivaj navduševal nad strelskimi pohodi, tudi Breivikom

Družbena omrežja so tudi olajšala delo policistom. Mladega napadalca so na fotografijah, objavljenih na spletu, prepoznali njegovi sosedje iz münchenske četrti Maxvorstadt. Tam je po teh poročilih živel s svojimi starši in obiskoval šolo, sosedje so ga menda videli še v petek. »Stanoval je čisto zraven mene,« je sosed povedal časopisu Bild. »Sem ter tja sem ga videl, a ga nisem resnično poznal. Neki moj prijatelj je bil njegov sošolec in pravi, da je bil bolj miren tip človeka. Prepoznal ga je na video posnetkih.« Oba sta svoje spoznanje sporočila tudi policiji.

Ta je danes sporočila, da je mladi napadalec trpel za depresijo in da je bil v preteklosti tudi v psihiatrični oskrbi. Poudarili so, da je bil rojen v Münichu in da je tem tudi odrasel, torej, da napad ni imel nič opraviti z migranti in begunci, ki so v zadnjih nekaj letih pribežali v Nemčijo. Prav tako niso našli nobenih dokazov, da je bil kakorkoli povezan s skrajno islamistično organizacijo Islamska država, ki je prevzela odgovornost za več terorističnih napadov v Evropi. So pa v njegovem stanovanju našli več časopisnih odrezkov o strelskih pohodih, med drugimi tudi članek z naslovom: Zakaj študentje ubijajo?

Veliko pozornosti je po navedbah policije posvetil morilskemu pohodu norveškega skrajnega desničarja Andersa Breivika, ki je na otoku Utøya in v Oslu smrt sejal na včerajšnji dan pred natanko petimi leti. Kot je povedal vodja münchenske policije Hubertus Andrae je povezava med včerajšnjim napadom in napadom na Norveškem pred petimi leti »precej očitna«. Mladi napadalec je zbiral vsebine, povezane s podobnimi strelskim pohodi, in morda tudi podrobneje preiskoval Breivikov napad, v katerem je umrlo 77 ljudi, predvsem mladih.

Iz bavarskega tožilstva so še sporočili, da zvezno tožilstvo ne namerava prevzeti primera.


Mestne oblasti so se zaradi streljanja sešle na kriznem sestanku, ki sta se ga udeležila tudi bavarski ministrski predsednik Horst Seehofer in notranji minister zvezne dežele Joachim Herrmann.

Župan Dieter Reiter je danes sporočil, da je »mesto v šoku in prestrašeno zaradi grozljivega dogodka«. Razglasil je dan žalovanja za žrtvami napada, vsi javni dogodki, načrtovani za ta konec tedna, so odpovedani. »To so težke ure za München. Naše mesto ostaja enotno,« je še povedal.

Kanclerka Angela Merkel je bila nad dogodkom pretresena. Kot je dejala po današnjem zasedanju sveta za nacionalno varnost, Nemci žalujejo za umrlimi in »delijo bolečino« z družinami in prijatelji žrtev. Obenem je pohvalila »visoko profesionalno« delo varnostnih sil.

Nad »smrtonosnim napadom« je bil pretresen tudi predsednik Joachim Gauck, sožalje Nemcem pa je med drugim izrekel predsednik ZDA Barack Obama.

Iran obsodil nasilje

Na tragično vest iz Münchna se je že odzval Iran, od koder so sporočili, da obsojajo »poboje nedolžnih in ranljivih ljudi«. Predstavnik zunanjega ministrstva Bahram Ghasemi je ob tem pozval k »neusmiljenem in celovitem boju« proti nasilju.

Na nasilje v bavarskem mestu se je odzvala tudi Rusija. Predsednik Vladimir Putin je nemški kanclerki Angeli Merkel in bavarskemu premier Horst Seehofer izrekel sožalje. Sožalje za izgubljena življenja so izrazili tudi na slovenskem zunanjem ministrstvu, od koder hkrati sporočajo, da med žrtvami po za zdaj znanih informacijah ni slovenskih državljanov.

Drugi napad v tednu dni

Nemčijo je sicer že v ponedeljek pretresel napad 17-letnega priseljenca, domnevno iz Afganistana, na potnike vlaka, ki je iz Treuchtlingna vozil proti Würzburgu. Ranjenih je bilo pet ljudi, od tega dva huje, policisti pa so napadalca, oboroženega s sekiro in nožem, ustrelili med begom.

Islamski terorist, ki je med dejanjem tudi vpil »Alah je velik!«, je do tedaj veljal za zgledno integriranega, ubili pa so ga pripadniki posebnih policijskih enot. Po poročanju očividcev je tudi napadalec iz nakupovalnega središča Olympia med ubijanjem vpil »Alah je velik!«, a tudi: »Jaz sem Nemec!«

Pet let po napadu Andresa Breivika

V münchenskem nakupovalnem središču so streljali natančno pet let potem, ko je norveški skrajni desničar Anders Breivik v Oslu in otoku Utøya umoril 77 ljudi. Nedaleč od petkovih napadov pa so palestinski teroristi med olimpijskimi igrami leta 1972 ugrabili in umorili enajst izraelskih športnikov. Pred smrtjo so jih tudi mučili in enega od njih celo kastrirali. Podobno so z nekaterimi svojimi žrtvami postopali islamski teroristi iz novembrskega napada na pariški Bataclan.