Švicarji zavrnili pokojninsko reformo

Reforma, ki med drugim dviguje upokojitveno starost za ženske, je na referendumu prejela premalo podpore.

Objavljeno
24. september 2017 20.05
SWISS-PENSIONS/
K.M., STA
K.M., STA

Bern - V Švici so danes na referendumu odločali o pokojninski reformi, neuradni končni rezultati pa kažejo, da ni prejela dovolj podpore volivcev za uveljavitev. Po poročanju švicarske televizije SRF je proti dvigu upokojitvene starosti glasovalo 52,7 odstotka udeležencev referenduma, za pa 47,3 odstotka.

Pokojninska reforma med drugim dviguje upokojitveno starost za ženske in posega v izplačila iz sredstev, zbranih v okviru drugega pokojninskega stebra. Proti slednjemu je po neuradnih končnih rezultatih danes glasovalo 50,04 odstotka udeležencev, za pa 49,95 odstotka. »Težava financiranja s tem ostaja nerešena,« je izid glasovanja po poročanju nemške tiskovne agencije dpa komentiral minister za notranje zadeve in za socialne zadeve Alain Berset.

Reforma predvideva zvišanje upokojitvene starosti za ženske s 64 na 65 let, s čimer se ta za ženske in moške izenačuje. Posegla bi tudi v izplačila, ki se za pokojnine namenijo iz sredstev, zbranih v okviru drugega stebra pokojninskega zavarovanja. Za zavarovanca, ki je v svojem pokojninskem skladu zbral 100.000 švicarskih frankov, bi sprememba pomenila, da bi namesto 6800 prejel letno izplačilo v višini 6000 švicarskih frankov.

Znižanje bi vplivalo na zavarovance, ki v začetku leta 2019 še ne bodo dopolnili 45 let. V zameno pa bi vsi na novo upokojeni prejeli dodatnih 70 švicarskih frankov mesečno. Predviden je bil tudi rahlo povečan priliv v starostni pokojninski sklad z naslova DDV.

Po anketi inštituta za javnomnenjske raziskave GfS Bern, objavljeni sredi minulega tedna, so bili volivci še v zadnjih dneh pred referendumom precej razdeljeni. Podporo pokojninski reformi je napovedalo 51 odstotkov vprašanih, 44 odstotkov se je izreklo proti. Pet odstotkov je bilo neopredeljenih.

Švicarji so sicer na referendumu odločali tudi o ustavnem dopolnilu za varnost preskrbe s hrano. Podprlo ga je 78,7 odstotka glasujočih, proti pa jih je bilo 21,3 odstotka. V kmetijski zbornici so rezultat pozdravili kot dober obet za nadaljnjo kmetijsko politiko, še poroča STA.