Težave s Hitlerjem

Rojstno hišo nacističnega voditelja bodo arhitekti poskušali narediti neprivlačno za oboževalce.

Objavljeno
21. oktober 2016 22.58
Boris Čibej, Dunaj
Boris Čibej, Dunaj

Zdaj že propadajoča hiša v avstrijskem mestu Braunau am Inn, v kateri se je 20. aprila 1889 rodil Adolf Hitler, vsake toliko časa postane svetovna novica. Ta teden je za njeno »promocijo« poskrbel avstrijski notranji minister Wolfgang Sobotka, ki je najprej napovedal, da jo bodo podrli, po plazu kritik, ki ga je sprožil, pa se je brž popravil, da jo bodo zgolj spremenili v nekaj, kar ne bo postalo objekt čaščenja ali napadov neonacistov.

Če med osvobajanjem Avstrije ameriški vojaki ne bi bežečim nacistom preprečili načrta, da poženejo v zrak zgradbo, ki v tem zgornjeavstrijskem mestu tik ob meji z Nemčijo stoji na naslovu Salzburger Vorstadt 15, Avstrijci ne bi imeli težav, ki se vlečejo že dolga leta. To nekdanjo krčmo, nad katero se je v najetem stanovanju cariniku Aloisu Hitlerju in njegovi tretji ženi Klari rodil njun tretji otrok Adolf, so takoj po priključitvi Avstrije nacistične oblasti razglasile za nacionalni spomenik in jo spremenile v kulturni center. Nekdanjim lastnikom, družini Pommer, ki je hišo kupila šele po tem, ko se je po treh letih prebivanja v njej Hitlerjeva družina že preselila v Linz, so jo vrnili po rojstvu druge republike, vlada pa jo je od njih takoj najela in preoblikovala v knjižnico. Potem je bila v 70. letih v njej srednja tehnična šola, za tem pa je vse do leta 2011 v njej organizacija Lebenshilfe skrbela za ljudi s posebnimi potrebami. A se je morala iz nje izseliti, ker edina preživela lastnica Gerlinda Pommer ni privolila v obnovo zgradbe, ki je že začenjala razpadati. Čeprav avstrijske davkoplačevalce njen najem menda še vedno stane malo manj kot pet tisočakov na mesec, vse od takrat ne le da v njej ni več najemnikov, začele so se tudi težave z gospo Pommerjevo, ki ni dovolila nobenih popravil v hiši, hkrati pa je ni hotela prodati, čeprav si jo je država v strahu, da ne bi padla v roke kakšnemu Hitlerjevemu oboževalcu, zelo želela kupiti. Lastnica niti tega ni pustila, da bi na hišo obesili vsaj ploščo v spomin milijonom žrtev v njej rojenega klavca, zato je dal leta 1989 takrat mladopečeni župan Braunaua Gerhard Skiba spominski kamen, na katerem sicer ni napisano, zakaj tam stoji, postaviti na najbližjo javno površino pred zgradbo.

Kako pregnati stigmo

Pred štirimi leti se je v svetovnih medijih Hitlerjeva hiša pojavila zato, ker je takratni in še sedanji župan mesta Johannes Waidbacher pojasnil svojo zamisel, kako pregnati stigmo iz te zlovešče stavbe. A v stanovanjsko zgradbo, v kateri bi ponujali elitna stanovanja, za katere bi moral kupec odšteti kakšnih 400.000 evrov, mu je ni uspelo preurediti: ne le zaradi uporne lastnice, ampak tudi zaradi nasprotovanj javnosti in aktivistov, ki bi tam radi videli neke vrste avstrijski muzej holokavsta oziroma hišo odgovornosti. A da bi lahko kaj takšnega storili, so morali v severni sosedi najprej rešiti problem z lastnico. Iskanje rešitve je bilo vzrok, da se je Hitlerjeva rojstna hiša konec leta 2014 spet pojavila v svetovnih medijih, ki so poročali o tem, da na Dunaju razmišljajo, kako bi gospo Pommerjevo razlastili. Dolgo je trajalo to razmišljanje, saj so šele sredi letošnjega julija iz vlade sporočili, da bodo v ta namen pripravili posebni zakon. Njegov predlog je pred dnevi že prestopil prag parlamenta, a ta tega zakona do danes ni sprejel.

Zato je minister Sobotka še delal »račun brez krčmarice«, ko je v ponedeljek ponovil svojo že večkrat izrečeno željo, da bi morali hišo podreti in tam pustiti prazen prostor. Njegova težava je bila, ker se je v časniku Presse zagovoril, da tako priporoča posebna zgodovinska komisija, ki so jo bili ustanovili prav zato, da bi vladi svetovala, kaj storiti s to »zakleto« hišo. Tega v svojem poročilu nismo zapisali, se je takoj odzvalo več članov komisije, eden od njih pa je pripomnil, da bi bilo uničenje stavbe videti kot poskus simboličnega izbrisanja avstrijske nacistične zgodovine. Tako so bili »vladni« načrti o rušenju nekdanjega Hitlerjevega bivališča le en dan velika svetovna novica iz Avstrije. V torek je Sobotka že objavil popravek: hiše ne bodo »izbrisali«, ampak bodo arhitekte na natečaju pozvali, naj namesto nje predlagajo takšen projekt, ki bo »za vedno spremenil prepoznavnost in simbolično moč zgradbe«.

Grotesknost razprave

A medtem se je o tem, kaj storiti s to zloveščo hišo, v severni sosedi že razvnela vroča polemika med politiki, zgodovinarji in arhitekti. »Razprava o prihodnosti rojstne hiše Adolfa Hitlerja postaja groteskna,« so v sredo zapisali v časniku Oberösterreichische Nachrichten. Njihovi »novinarski« kolegi s spletišča Tagespresse, ki satirično sprevrača vsakdanje novice, so to grotesknost tudi duhovito ponazorili v prispevku z naslovom: »Hiša ni dovolj. Porušena bo celotna Hitlerjeva domovina.« V njem so navedli Sobotkove izjave, da vlada že pripravlja poseben zakon o prisilni razlastitvi vseh prebivalcev Avstrije, ki bo do tal porušena najkasneje prihodnje leto. »Ostati morajo le kleti, saj v njih najbrž prebivajo še številne avstrijske družine, ki nimajo nič opraviti s preteklostjo,« so v večkrat nagrajenem satiričnem mediju povzeli besede arhitekta, ki je odgovoren za projekt. Tagespresee še napoveduje, da bodo na mestu nekdanje Hitlerjeve »rojstne države« postavili veliko nakupovalno središče, razlaščencem pa razdelili kupone za cenejše nakupe v njem. »Čas je, da pustimo za sabo temno preteklost in se končno zazremo v temno prihodnost,« je za satirični medij še »povedal« avstrijski notranji minister.