Theresa May svojim ministrom: »Brexit pomeni brexit«

50. člen lizbonske pogodbe bo britanska vlada najverjetneje sprožila v začetku prihodnjega leta.

Objavljeno
31. avgust 2016 21.59
V. S.
V. S.

Britanska predsednica vlade Theresa May je danes sklicala svoje ministre na sestanek, ki so ga nekateri britanski mediji označili celo za najpomembnejši dogodek po junijskem referendumu o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije. Glavna tema, oblikovanje strategije njene vlade do »brexita«, sestanek sam pa naj bi bil prvi korak k pripravi časovnega načrta britanskega odhoda iz EU.

O pomembnosti srečanja govori tudi kraj, kjer je sestanek potekal. Dvorec Chequers pri vasi Ellesborough, kakšnih 65 kilometrov severozahodno od Londona sicer velja za podeželsko rezidenco ministrskih predsednikov Velike Britanije, a je bil po drugi svetovni vojni pogosto prizorišče strateško pomembnih srečanj britanske vlade, pogosto pa ga je za svoje pomembne sestanke uporabljala tudi »železna lady« Margaret Thatcher.

»Še naprej moramo biti zelo jasni, da »brexit pomeni brexit«. Ta proces moramo narediti za uspešnega, kar pomeni, da drugega referenduma ne bo,« je na odprtem delu srečanja svoje vlade odločno povedala Mayeva. Poudarila je, da ne bo prišlo do nekakšnega članstva Britanije v EU »skozi zadnja vrata« in da bodo na Otoku iz brexita naredili uspeh. Veliki Britaniji odhod iz EU daje priložnost, da si izoblikuje novo, pozitivno vlogo v svetu. Povedala je še, da se pogovori o »brexitu« z Evropsko unijo še ne bodo začeli letos, najverjetneje bodo 50. člen lizbonske pogodbe, ki ureja način izstopa posamezne članice iz Unije, sprožili v začetku prihodnjega leta.

Je pa Mayeva še pred poletnimi počitnicami vse ministre svoje vlade zadolžila, naj v resorjih pogledajo, kje so »priložnosti«, ki jih lahko izkoristijo ob izhodu iz Unije, zato je danes pričakovala že prva poročila. Sestanek v Chequersu je v skladu z njenimi napovedmi, da bo izstop Velike Britanije iz Unije potekal kot »občutljiv in razumen proces«, ki bo vsekakor v nacionalnem interesu.

Kako bo »brexit » dejansko izgledal?

Pred sestankom so se oglasili tudi nekateri vplivni konservativci, tako zagovorniki kot nasprotniki britanskega odhoda iz EU in vsak s svojega zornega kota opozarjali premierko iz svoje stranke, kaj ji je za storiti. Tako jo je, kot poroča BBC, nekdanji torijevski finančni minister lord Lawson, sicer eden glavnih zagovornikov brexita, posvaril, naj se ne poskuša pogajati o kakšnem posebnem gospodarskem položaju oziroma razmerju z Unijo, ki bi Britanijo na kakršenkoli način ohranil v okviru skupnega evropskega trga, kajti to najverjetneje ne bi bilo ponujeno pod sprejemljivimi pogoji za London, za povrh pa bi še upočasnilo ves proces izstopa.

Sestanka so se udeležili tudi trije za brexit pristojni člani vlade – zunanji minister Boris Johnson, minister za mednarodno trgovino Liam Fox in minister za odhod iz EU David Davis, vsi trije zelo aktivni zagovorniki izstopa. Po poročanju britanskih medijev so se prejšnji teden dobili na posebnem sestanku in na njem naj bi baje že prišlo do prvih nesporazumov glede načina, kako naj ta izstopa Britanije iz EU sploh izgleda.

Zato se je zdaj oglasila tudi donedavna ministrica za drobno gospodarstvo v vladi Davida Camerona Anna Sourby, ki je bila sicer nasprotnica »brexita«, ki vse tri ministre, odgovorne za pripravo britanskega izstopa iz EU poziva, naj pokažejo, kakšen napredek so naredili, kako bo »brexit« zdaj dejansko izgledal, kašne bodo težave in problemi, s katerimi se bo vlada in ljudje srečevali.