Odmevi iz tujine: Putin prispel v Slovenijo »sredi ledene dobe«

Agencije so poročale zlasti o slovesnosti pri kapelici, pa tudi o gospodarskih vidikih obiska in o prometnih nevšečnostih.

Objavljeno
31. julij 2016 12.21
Putin v Sloveniji
M. Č., STA
M. Č., STA

Ljubljana - Obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina v Sloveniji je odmeval tudi v svetu. Mnoge tiskovne agencije so poročale o podrobnostih obiska, izpostavile pa so predvsem udeležbo na slovesnosti ob 100. obletnici ruske kapelice pod Vršičemi. Poročale so še o gospodarskih vidikih obiska in o prometnih nevšečnostih zaradi cestnih zapor.

Ruska agencija Tass je povzela Putinov govor pri Ruski kapelici in izpostavila, da se Slovenija in Rusija strinjata o nesprejemljivosti pisanja zgodovine na novo, soglašata pa tudi o skupnih naporih za okrepitev varnosti v Evropi in svetu. Zapisala je tudi, da se je Putin Slovencem zahvalil za skrb za vzdrževanje kapelice. Za besede »Hvala, Slovenija« je bil deležen aplavza.

Ob koncu dneva so objavili še več novic z obiska in med drugim povzeli besede predsednika republike Boruta Pahorja na slovesnosti pri Ruski kapelici, ki je pozval k poenotenju naporov za boj proti terorizmu.

Tass je ločeno objavila izjavo predsednika republike Pahorja, ki se je zavzel za dialog z Rusijo, s katerim naj bi premagali razlike. Navedla je tudi, da sta Pahor in Putin po pogovorih na Brdu pri Kranju odšla na sprehod v park, kjer se je Putin leta 2001 prvič srečal s takratnim predsednikom ZDA Georgeom Bushem.

Tass je objavila še izjavo ruskega ministra za zveze in množične informacije Nikolaja Nikiforova, da upad blagovne menjave s Slovenijo ni dramatičen in da je moč doseči rast v blagovni menjavi. Potrdil je tudi, da sta se Putin in Pahor pogovarjala tudi o sankcijah, ki jih je proti Rusiji uvedla EU.

V ločeni vesti so zapisali še, da so ruski in slovenski strokovnjaki izbrali zanimivo, nevtralno in pozitivno idejo pri izdelavi spomenika ruskim in sovjetskim vojakom, ki so umrli med obema svetovnima vojnama, in stoji na ljubljanskih Žalah. »To je prvi takšen spomenik v Evropi po razpadu Sovjetske zveze,« je med drugim dejal Nikiforov.

Avstrijska tiskovna agencija APA je poročala, da je Putin »sredi ledene dobe med Zahodom in Rusijo« prispel na obisk v Slovenijo, da bi se udeležil slovesnosti pri Ruski kapelici in na Žalah odkril spomenik padlim ruskim in sovjetskim vojakom. Izpostavili so, da so politični in gospodarski pogovori sicer obrobna tema, saj je obisk pietetne narave.

Poudarili so, da sta državnika v svojih govorih izpostavila pomen miru. Putin je v govoru dejal, da je vesel, ker je v Sloveniji, kjer so ruski gostje vedno lepo sprejeti.

O Putinovem obisku je poročala tudi nemška tiskovna agencija dpa, ki je zapisala, da ruski predsednik na slovesnosti pri Ruski kapelici ni bil oster. Omenila je tudi, da je ob prihodu v Slovenijo zamujal.

Francoska tiskovna agencija AFP je zapisala, da se je Putin v govoru med obiskom v državi, ki je članica EU in Nata, izognil omembi napetosti med Rusijo in Zahodom. Agencija je omenila, da so bili varnostni ukrepi ob obisku izredno strogi.

Srbska agencija Tanjug je povzela navedbe ruskega Sputnika, da bo ena od tem pogovorov v sklopu Putinovega obiska sodelovanje v naftni industriji. Govora bi lahko bilo o širitvi mreže plinovodov v Sloveniji ter vključevanju naftne in plinske industrije v maloprodajno mrežo naftnih derivatov, kar predstavlja perspektivne možnosti za sodelovanje obeh držav. Tanjug je poročal tudi o Pahorjevem govoru pri Ruski kapelici ter odprtju spomenika na Žalah. Tanjug je poročal tudi, da je Putin na obisk dopotoval z enourno zamudo zaradi nepredvidenih domačih obveznosti.

Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala o govorih predsednikov Putina in Pahorja pod Vršičem. Kot je zapisala, sta se predsednika spomnila padlih ruskih vojakov, obenem pa opozorila na izzive sodobnega sveta, kot je terorizem.

Agencije so poročale tudi o spremembah prometne ureditve in zastojih na cestah, ki so posledica zapor cest zaradi Putinovega obiska. APA je poročala, da je pred predorom Karavanke zjutraj nastal 10-kilometrski zastoj. Številni Avstrijci so skušali priti skozi predor še pred njegovim zaprtjem.