Turčija žaluje, glavna osumljenka za napad še naprej IS

Število žrtev najhujšega terorističnega napada v Turčiji doslej je naraslo na 97.

Objavljeno
12. oktober 2015 13.52
TURKEY-POLITICS-ATTACKS
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Ankara − V Turčiji se nadaljuje žalovanje po sobotnem terorističnem napadu pred železniško postajo v Ankari, v katerem je umrlo skoraj sto ljudi, več sto pa je ranjenih. Nadaljuje se tudi iskanje krivcev, pri čemer po besedah turškega predsednika vlade Ahmeta Davutoğluja za glavnega osumljenca še naprej velja skrajna sunitska milica Islamska država (IS).

Število žrtev najhujšega terorističnega napada v Turčiji doslej je po zadnjih informacijah naraslo na 97, po podatkih prokurdske Ljudske demokratske stranke (HDP) pa je še višje − 128. Poleg tega so iz urada predsednika turške vlade sporočili, da je bilo v napadu ranjenih 507 ljudi, od katerih se jih 160 še vedno zdravi v bolnišnicah, med njimi 65 na oddelkih za intenzivno nego.

Kot smo že poročali, se je na trgu Sihhiye v središču Ankare, nedaleč od prizorišča sobotnega napada, včeraj zbralo na tisoče ljudi, ki so se poklonili žrtvam. Številni udeleženci shoda so odgovornost za sobotni napad pripisali tudi turškim oblastem, ki po njihovem mnenju niso zagotovile ustreznega varovanja.

Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, a kot smo zapisali zgoraj, turške oblasti domnevajo, da za njim stoji skrajna sunitska milica Islamska država. Prav ta je po besedah turškega premiera v središču preiskave, čeprav je Davutoğlu pred tem dejal, da sta tovrsten napad poleg IS sposobni izvesti tudi prepovedana kurdska delavska stranka (PKK) ali pa skrajnolevičarska Revolucionarna ljudska osvobodilna stranka-fronta (DHKP-C). Kot je v današnjem pogovoru za televizijo NTV še dejal Davutoğlu, sta napad prav gotovo izvedla dva osumljenca, turške oblasti pa so tik pred tem, da enega od njiju identificirajo. Na vprašanje, ali je bil to varnostni spodrsljaj, je Davutoğlu že včeraj odgovoril, da bodo v tem primeru tudi ukrepali.

Davutoğlu je v pogovoru za NTV še ocenil, da je bil sobotni napad poskus vplivanja na izid predčasnih volitev, razpisanih za prvi november. Obljubil je, da bodo volitve kljub temu izvedli, poroča agencija AFP. Turški notranji minister Selami Altinok pa je za turško CNN dejal, da bodo po sobotnem napadu oblasti še posebej previdne. Varnost skrbi tudi prokurdsko Ljudsko demokratsko stranko (HDP), ki trdi, da so bili tarča napada prav njeni privrženci, ki so se zbrali na shodu za mir, zato razmišlja o tem, da bi pred volitvami odpovedala vsa zborovanja, poroča Reuters.

Siloviti eksploziji, ki sta v soboto, nekaj ur pred »shodom za mir in demokracijo«, s katerim so sindikati, opozicijske stranke in več nevladnih organizacij nameravali protestirati proti vse ostrejšemu konfliktu med državo in Kurdi ter se zavzeti za več demokracije, pretresli Ankaro, po navedbah tujih tiskovnih agencij močno spominjata na samomorilski napad, ki je julija pretresel mesto Suruç nedaleč od meje s Sirijo in v katerem je bilo ubitih 33 aktivistov. Po navedbah časnika Hurriyet je bila v obeh napadih uporabljena bomba enake izdelave. Po tem napadu je Turčija tudi uradno vstopila v vojno z Islamsko državo in začela izvajati letalske napade na tarče v Siriji, poleg tega pa tudi preiskave na domačih tleh. Zadnjo med njimi so turške oblasti izvedle včeraj v mestu Adana na jugu države, pri čemer so pridržali štiri domnevne pripadnike IS, ni pa še znano, ali so aretacije povezane s sobotnim napadom.

Hkrati z napadi na IS so turška letala znova začela bombardirati tudi oporišča Kurdske delavske stranke na severu Iraka, spopadi s pripadniki PKK pa so znova izbruhnili tudi v Turčiji. PKK je sicer v soboto sporočila, da bo pred volitvami prekinila vse vojaške aktivnosti, če turške sile v tem času ne bodo napadale kurdskih tarč, a so se napadi na PKK kljub temu nadaljevali.