Turčija: Zapirajo se šole, bolnišnice, razpustili so predsedniško gardo ...

Od prejšnjega petka so prijeli več kot 13.100 ljudi. Država je zaprla 943 šol in drugih institucij, povezanih z Gülenom.

Objavljeno
24. julij 2016 15.52
TOPSHOT-TURKEY-POLITICS-MILLITARY-COUP-DEMO
Mo. B.
Mo. B.

Ankara – V dobrem tednu dni, ko je del vojske poskusil zrušiti vlado in predsednik Recepa Tayyipa Erdoğana, so v državi prijeli, suspendirali ali odpustili več deset tisoč javnih uslužbencev, razglasili izredne razmere in začasno zamrznili izvajanje evropske konvencije o človekovih pravicah. Ukrepi, usmerjeni proti privržencem vplivnega klerika v izgnanstvu Fethullaha Gülena, ki ga Erdoğan krivi za poskus puča, se brez usmiljenja nadaljujejo.

V okviru izrednih razmer je bil včeraj po poročanju turškega Hürryet v Turčiji izdan zakonski odlok. Ta med drugim podaljšuje pripor na 30 dni, kar pomeni, da lahko policija osumljenca zadržuje en mesec, preden bo prvič stopil pred sodišče. Osumljencem iz vojaških vrst bodo sodila civilna sodišča. Obrambno ministrstvo pa ima odslej pravico odpustiti vsakogar v vojski.

Isti odlok predvideva tudi zaprtje šol, bolnišnic in drugih ustanov, povezanih z Gülenom in njegovim gibanjem Hizmet. Danes, torej dan po izdaji odloka, je turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan javnosti že predstavil zadnjo bilanco ukrepov. »Skupno je bilo zaprtih 934 šol, 109 študentskih domov, 104 sklada, 35 zdravstvenih organizacij, 1125 združenj in 19 sindikatov. Njihovo premoženje je zasegla država.«

Poleg tega so po njegovih besedah od prejšnjega petka prijeli več kot 13.100 ljudi. »Okoli 8838 prijetih je vojakov, 2101 sodnik in tožilec, 1485 policistov, 52 predstavnikov lokalnih oblasti in 689 civilistov,« je sporočil v govoru, ki so ga predvajali na trgih po državi.

Za zapahi se je znašel tudi njegov nečak Muhammet Sait Gülen, ki so ga prijeli nedaleč od Erzuruma, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Med drugim bi ga lahko obtožili članstva v teroristični organizaciji. Muhammet Sait Gülen je prvi sorodnik vplivnega klerika, ki so ga v Turčiji doslej prijeli. Oblasti so aretirale tudi Halisa Hancija, ki naj bi veljal za Gülenovo desno roko. V državo se je po navedbah oblasti vrnil le dva dneva pred poskusom puča. V priporu je tudi Hasan Karakus, ki je bombardiral sedež posebnih enot v Ankari in ubil 42 policistov.

Posledica poskusa vojaškega udar je tudi napoved razpustitve elitne predsedniške garde, potem ko so prijeli skoraj 300 njenih pripadnikov. Premier Binali Yıldırım je ob tem pojasnil, da ni več nobene potrebe po predsedniški gardi, ki šteje okoli 2500 vojakov.

Čistke niso potekale le v oboroženih vrstah, ampak tudi v sodstvu, šolstvu in drugih ustanovah. Minister za pravosodje Bekir Bozdağ je danes povedal, da bodo izpraznjena mesta v sodstvu hitro zapolnili. Na položaje tožilcev in sodnikov bo že novembra imenovanih 3000 novih ljudi. »Nobenih motenj ali težav ne bo v sodnih postopkih naših državljanov. Nobenih težav ne bodo imeli,« je zatrdil.

Težav ne pričakuj niti minister za izobrazbo İsmet Yılmaz, ki je sporočil, da bo okoli 20.000 novih učiteljev zapolnilo mesta, ki so jih morali zapustiti učitelji, povezani z Gülenom. »V preteklih dneh sem dejal, da bomo nove učitelje imenovali do februarja 2017. V luči novih razmer bomo imenovanje učiteljev opravili še letos ...« Ob tem je dodal, da so pogodbe suspendiranih učiteljev dokončno prekinjene.