Turški predsednik obiskal Grčijo

Erdoğan zahteva »modernizacijo« pogodbe, ki ureja mejo med državama in pravice muslimanske manjšine na severovzhodu Turčije.

Objavljeno
08. december 2017 03.24
Posodobljeno
08. december 2017 15.24
Ka. M.
Ka. M.

Atene − Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je ta teden obiskal sosednjo Grčijo. Na včerajšnjem uradnem delu obiska je v ospredje postavil nujnost revizije sporazuma iz Lozane, ki določa potek grško-turške meje, danes pa se mudi na zasebnem obisku pri turški manjšini na severovzhodu Grčije.

Erdoğanov obisk je bil prvi obisk turškega predsednika v Grčiji v zadnjih 65 letih, britanski Guardian pa ga je opisal kot pravi »besedni teater«. Turški predsednik je svojemu gostitelju, grškemu predsedniku Prokopisu Pavlopoulosu navrgel, da Grčija nikoli ne bi postala članica zavezništva Nato, če kandidature ne bi podprla Turčija. Erdoğan je prav tako − na presenečenje gostitelja − zahteval »modernizacijo« pogodbe iz Lozane iz leta 1923, ki ureja mejo med državama in pravice muslimanske manjšine na severovzhodu Turčije. Uresničevanje teh pravic je namreč po mnenju turškega predsednika trenutno neustrezno.

Nasprotno z Erdoğanovimi stališči grški predsednik Pavlopoulos meni, da dokument izpred skorajda stotih let ne more biti predmet razprave, saj pogodba iz Lozane »določa ozemlje in suverenost Grčije in Evropske unije« ter »ni pomanjkljiva«. Njeno revidiranje in nadgradnja sta zato nepotrebni, predsednikove besede navaja Reuters.

Pred prihodom turškega predsednika so v Atenah upali, da bo obisk pripomogel k izboljšanju tradicionalno napetih odnosov med sosedama. Ti so trenutno dodatno okrnjeni tudi zaradi evropskega kritiziranja avtoritarnega vladanja aktualne turške vlade, bilateralnih sporov v zvezi z migranti in, denimo, spora zaradi osmih vojakov, ki so po lanskoletnem državnem udaru v Turčiji pobegnili v Grčijo in tam zaprosili za politični azil. Grčija namreč zavrača turško zahtevo po njihovi izročitvi z argumentom, da jim v domovini ne bi bilo zagotovljeno pravično sojenje.

Erdoğan se danes mudi pri muslimanski manjšini na severovzhodu Grčije. Foto: Giannis Papanikos/AP

Grčija pa si obiska turškega predsednika ne bo zapomnila zgolj po njegovih ostrih besedah, temveč tudi zato, ker je zagotavljanje varnosti med obiskom za grške varnostne službe pomenilo največjo varnostno operacijo v zadnjem času. Atene so obstale – po mestu je patruljiralo skoraj tri tisoč policistov, na strehah so bili nameščeni ostrostrelci, na delu so bili tudi eksperti za eksploziva, navaja Guardian.