Uboji v Münchnu: Sezona množičnih morilcev

Nemška policija je sporočila, da je napadalec, ki se je zgledoval po Breiviku, napad načrtoval leto dni.

Objavljeno
24. julij 2016 16.13
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Sezono lova agresivno-depresivnih mladih moških na domnevne povzročitelje njihovega trpljenja sta na ameriški šoli Columbine odprla Eric Harris in Dylan Klebold, v Nemčiji jo je po Timu Kretschmerju iz Winnendna zdaj v Münchnu dopolnil 18-letni Ali David Sonboly.

Občudovalec norveškega množičnega morilca Andersa Breivika je v petek zvečer držal v grozi vso državo in zaradi globaliziranih komunikacij ves svet.

Morilec iz restavracije McDonald's v münchenskem nakupovalnem središču Olympia je po poročanju očividcev med ubijanjem zavpil tudi: »Alah je velik!« a so njegovi motivi kljub temu videti drugačne narave od tistih, ki so v začetku istega tedna domnevnega afganistanskega begunca navedli na napad s sekiro na kitajske turiste v vlaku prav tako bavarskega Würzburga. Riaz A. ali Mohamed Riad, kot so ga imenovali na videoposnetku Islamske države, je kljub vzornemu nemškemu sprejemu vodil krvavi boj proti »nevernikom«. Münchenski morilec pa je bil po zdaj znanih informacijah primer za psihologe.

Zaradi depresije v ambulantni obravnavi

Ti so se tudi res ukvarjali z njim, osemnajstletni v Nemčiji rojeni sin iranskega taksista je bil zaradi depresije v ambulantni obravnavi. A psihologi očitno niti tu niso bili uspešni, tako kot ne pri kopilotu nemške letalske družbe Germanwings Andreasu Lubitzu, ki je marca lani letalo s 144 potniki strmoglavil v francoske Alpe. Lubitz pa je bil že globoko v duševni bolezni, Sonboly pa se je morda šele začel spopadati z njo po odraščanju v resničnem ali namišljenem trpljenju. »Zaradi vas sem poniževan sedem let!« je med streljanjem odgovoril moškemu, ki ga je nahrulil z balkona bližnje stavbe. »In zdaj sem moral kupiti puško, da vas ustrelim!«

Sosedje so nemškim novinarjem pripovedovali o fantu, ki domov nikoli ni pripeljal prijateljev in ki je bil celo s svojo polikano pojavo videti drugačen od običajnih najstnikov s preveč štrlečimi lasmi ali preveč spuščenimi hlačami. Bi nas že morali skrbeti mladoletniki, ki jih sosedje in sošolci opisujejo kot zelo mirne, tako rekoč neopazne? Ko nekateri od teh v roke vzamejo strelno ali drugačno orožje, je že prepozno, morda bi morali biti v šolah pozornejši na »čudne« otroke v zgodnji puberteti in celo v otroštvu. Čeprav se mnogi od njih ne bodo z nasiljem maščevali za svojo prizadetost, si ob sodobnem psihološkem znanju takšnega odraščanja ne zasluži prav noben mlad človek. Danes vemo, da celo zadnja diagnoza ni usodna, če pravilno poteka socializacija.

V nahrbtniku našli še 300 nabojev

Niti noben od staršev si ne zasluži vedenja, da je njegov otrok ubijal, in še veliko manj, da je po nedolžnem ubit. David Sonboly je žrtve načrtno iskal med vrstniki, osem od devetih jih je bilo starih od štirinajst do dvajset let, morda pa bo žrtev še več, saj so bili ob koncu Delove redakcije trije ranjeni še vedno v življenjski nevarnosti. Morilec je celo ustvaril lažno spletno stran, na kateri mlado dekle vabi na brezplačno pijačo v omenjeno restavracijo McDonald's prav v času, ko se je sam tam pojavil s pištolo v roki. Če ne bi pred očmi policistov, ki so ga obkrožili v bližnji ulici, ustrelil tudi sebe, bi bilo morda žrtev še več, saj so v njegovem nahrbtniku našli še tristo nabojev.

Tako kot drugod ob takšnih primerih se zdaj tudi Nemci sprašujejo, kako je komaj polnoletni mladenič prišel do pištole Glock, s katero je ubijal, zadnja poročila pa navajajo, da jo je dobil prek ekskluzivnega »darkneta«, internetnih povezav, do katerih je mogoče le s posebno programsko opremo. Zato najbrž tudi münchenski primer kaže, da se tisti, ki na vsak način hočejo ubijati, dokopljejo do takšnega ali drugačnega orožja ter poiščejo tudi vse potrebne informacije. V morilčevi sobi so že našli analizo Petra Langmana o šolarjih, ki so postali množični morilci, na njegovem računalniku pa številne izjemno nasilne računalniške igrice. Po nekaterih poročilih so ga iz svoje skupine izključili celo soigralci, saj jim je pogosto grozil, da jih bo ubil. Pomenljivo je tudi, da je Sonboly ubijal na peto obletnico morilskega divjanja Norvežana Andersa Behringa Breivika, ki je v Oslu in na otoku Utøya ubil 77 ljudi.