Usoda Cete visi na nitki

Visoki predstavniki Kanade so očitno izgubili potrpljenje.

Objavljeno
21. oktober 2016 20.13
CANADA-POLITICS/
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Bruselj - Po vseh zapletih v pogajanjih v zadnjih dneh je kanadska ministrica za trgovino Chrystia Freeland, razglasila propad pogajanj z Valonijo o Ceti in napovedala pot domov.

V izjavi po odhodu s pogajanj v valonskem glavnem mestu Namurju je govorila o zapravljeni priložnosti. »Videti je, kot da EU ne zmore skleniti mednarodnega sporazuma z državo, ki ima evropske vrednote,« je povedala ministrica Freelandova.

Valonska vlada je v noči na petek zavrnila novo skupno deklaracijo, ki spremlja sporazum, ker da v njen ni dovolj jamstev, denimo glede narave arbitraž o investicijskih sporih. »Nočemo kupiti mačka v žaklju,« je povedal valonski premier Paul Magnette. Bolj zadovoljni so z jamstvi na področju kmetijstva in urejanja javnih storitev.

Predsednik valonske vlade, socialist Paul Magnette, je opozoril, da Ceta ni le sporazum s Kanado, marveč model za podobne sporazume z drugimi državami, tudi z ZDA. V Valoniji se še bojijo, kakšna bi bila vloga ameriških podjetij v Kanadi v poslovanju v Uniji. Na koncu vrh EU nekaj ur prej so voditelji članic sicer še izražali upanje, da bo do rešitve prišlo v prihodnjih dneh. Avstrijski kancler Christian Kern je omenjal rešitev v ponedeljek zvečer. Tudi z evropske komisije so sporočili, da po kanadski odločitvi o prekinitvi pogajanj Ceta še ni mrtva.

Po načrtih bi Ceta morala biti podpisana v četrtek na vrhu EU in Kanade v Bruslju. Ali bo do podpisa res prišlo, je po zadnjih zapletih povsem negotovo. Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker je opozoril na nenavadno logiko pri sprejemanju sporazuma. Pri podpisovanju sporazumov z Vietnamom da ni težav. »V primeru Kanade, te diktature, vse skrbijo človekove pravice,« se je pošalil. Po besedah slovenskega premiera Mira Cerarja so standardi v EU visoki in za njihovo ohranjanje, tudi na področju demokracije, človekovih pravic in socialne države so nujni zahtevni postopki.

Druge teme vrha EU, tudi odnosi z Rusijo, Sirija in migracije, so bile v senci zapletov s Ceto.