Džihadisti na muhi po Evropi

Z operacijami v več državah se krepi pritisk na islamistične skrajneže. Tudi v Belgiji bo šla na ulice vojska.

Objavljeno
16. januar 2015 10.40
BELGIUM-ATTACKS-POLICE
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si, P. Ž., Bruselj
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si, P. Ž., Bruselj

Bruselj, Berlin, Pariz − Po krvavem napadu v središču Pariza se tudi v drugih članicah Evropske unije vrstijo aretacije domnevnih ekstremistov, med njimi tudi simpatizerjev z Islamsko državo, ki so se borili na iraških in sirskih bojiščih. Obsežna belgijska policijska operacija, med katero sta umrla dva džihadista, enega pa so prijeli, se je zavlekla pozno v noč. O aretacijah domnevnih skrajnežev poročajo tudi iz Nemčije.

Nekdaj industrijsko mesto Verviers na vzhodu Belgije, kjer živi približno 56.0000 ljudi, je včeraj postalo prizorišče zločina. Osumljeni ekstremisti, ki naj bi načrtovali napad, so se zatekli v prostore nekdanje pekarne, odločeni, da se ne bodo predali zlahka. »Takoj ko se jim je zazdelo, da so [na kraj dogodka] prispeli pripadniki posebnih enot, so začeli streljati,« je pojasnil namestnik belgijskega tožilca Eric Van der Sypt. Umrla sta dva dobro oborožena osumljenca, tretjega so aretirali. Široka protiteroristična operacija se je nato nadaljevala v mestu in na širšem območju Bruslja, med njo so aretirali še 13 ljudi ter zasegli štiri kalašnikovke, strelivo in eksploziv. Poleg tega so imeli skrajneži policijske uniforme, odkrita pa je bila tudi komunikacijska oprema, večje vsote gotovine in ponarejeni dokumenti. Informacije od delovanje celice so zbrali s telefonskimi prisluhi in v sodelovanju s francoskimi tajnimi službami.

Der Sypt je pojasnil, da so se na muhi skrajnežev, ki so se urili tudi v Siriji, znašli policisti in policijski objekti, pred katerimi danes veljajo posebni varnostni ukrepi, napad pa naj bi preprečili zadnji trenutek. »Bili so tik pred tem, da zagrešijo pomemben teroristični napad,« je povedal der Sypt. Zaradi teroristične grožnje so judovske šole v Bruslju in Antwerpnu zaprte. Nasploh veljajo strožji varnostni ukrepi za vse judovske ustanove. Lani maja je francoski džihadist Mehdi Nemmouche v napadu na bruseljski Judovski muzej usmrtil štiri ljudi.

Sypt je še pojasnil, da dogodki v Belgiji niso neposredno povezani z napadom v Franciji, a jih kljub temu povezuje nenavadna vez. »Moški, aretirani v Belgiji, trdi, da je hotel od žene Coulibalyja [moškega, ki je judovski trgovini ubil štiri talce] kupiti avtomobil. Ta trenutek je to edina znana povezava z dogodki v Parizu,« je pojasnil der Sypt.

Stopnjo teroristične ogroženosti v državi so včeraj dvignili z druge na tretjo raven sicer štiristopenjske lestvice. Kot je pojasnil premier Charles Michel, gre zgolj za previdnostni ukrep: »Nimamo konkretnih ali nekih posebnih informacij o novih elementih grožnje.« Po protiteroristični operaciji je varnostne ukrepe okrepila tudi evropska komisija. Kot so sporočili, gre za previdnostni ukrep, saj informacij o specifični grožnji proti institucijam EU niso dobili.

Po četrtkovi drami se je danes na izredni seji sestala tudi belgijska vlada in sprejela 12 varnostnih ukrepov, ki naj bi izboljšali boj proti radikalizaciji in terorizmu, piše STA. Med njimi so krepitev boja proti radikalizaciji v zaporih, izrecna uvrstitev potovanja v tujino s terorističnimi nameni med kazniva dejanja in razširitev nabora razlogov, zaradi katerih lahko nekomu odvzamejo belgijsko državljanstvo, mu začasno zasežejo osebno izkaznico ali zamrznejo premoženje. Ustrezni zakonodajni predlogi naj bi bili po načrtih sprejeti nekje do sredine februarja. Premier Charles Michel je poleg tega sporočil, da so pripravljeni za zagotavljanje varnosti vpoklicati tudi vojsko, sprva 150 njenih pripadnikov. Že jutri naj bi v Bruslju in Antwerpnu namestili vojake, varovali naj bi tudi judovske ustanove.

(Foto: Lukas Schulze/DPA/AFP)

Tudi v Berlinu obsežna racija

O aretacijah domnevnih skrajnežev poročajo tudi iz Berlina. Več kot 200 policistov je danes sodelovalo v raciji, v kateri so prijeli dva osumljenca. Eden od njiju je 41-letni Ismet D., samooklicani »emir« Weddinga in »predsednik sveta modrecev«, ki je vodil islamistično skupino v berlinski soseski Tiergarten. Skupino naj bi sestavljali ljudje iz Turčije ter iz ruskih republik Čečenije in Dagestana. Policija je pozneje sporočila, da nima nobenih informacij, da bi skupina pripravljala napade znotraj Nemčije, sta pa osumljena načrtovala napade v Siriji.

Tuje obveščevalne službe pa so po pisanju STA prestregle pogovore islamskih skrajnežev o možnih napadih na shode nemškega protimuslimanskega gibanja Domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda (Pegida) in železniške postaje v Nemčiji, v najnovejši številki piše nemški politični tednik Der Spiegel.

Polne roke dela ima tudi francoska policija, ki še vedno preiskuje zaledje bratov Saida in Cherifa Kouachija, napadalcev na sedež satiričnega tednika Charlie Hebdo, in Amedyja Coulibalyja, ki je v napadu na judovsko trgovino nekaj dni pozneje ubil štiri ljudi. Danes ponoči so izvedli racije v petih mestih pariške regije in pri tem aretirali 12 osumljenih sodelovanja in nudenja logistične podpore napadalcem.

Preiskavo je odprla tudi Španija, potem ko so odkrili, da je Coulibaly le nekaj dni pred napadom v Parizu obiskal Madrid.

Hollande poziva k odločnemu odgovoru na terorizem

Francoski predsednik François Hollande je mednarodno skupnost danes pozval k odločnemu in skupnemu odgovoru na terorizem. Na srečanju s tujimi veleposlaniki v Parizu je izpostavil, da vojna proti terorizmu ni vojna proti veri, ampak proti sovraštvu. Poudaril je, da so bili napadi v Parizu žalitev za islam in da so glavne žrtve terorizma muslimani.

»Najbolj trajen odgovor je odločna enotna akcija za mir in mednarodno varnost. Nerešeni konflikti so vir navdiha za teroriste, kaotična območja pa so njihova vadišča,« je dejal po pisanju STA. Ob tem je skrajno islamistično skupino Boko Haram obtožil, da v Nigeriji izvaja zločine proti človečnosti in dejal, da mora Francija bolj pomagati državam, ki se borijo s pripadniki te skupine.

Hollande je danes v Parizu sprejel tudi ameriškega zunanjega ministra Johna Kerryja, ki se je prišel poklonit spominu na 17 žrtev napadov preteklega tedna.

V pošti v predmestju Pariza moški zajel talce

Oboroženi moški je zgodaj popoldne v pošti v predmestju Pariza Colombes zajel najmanj dva talca, a so ga policisti kmalu aretirali, talce pa izpustili, poroča agencija AFP. Po zdaj dostopnih podatkih incident ni povezan s tragičnimi dogodki prejšnjega tedna, piše francoski časnik Libération.