Bundestag prižgal zeleno luč nadaljevanju finančne pomoči Grčiji

V Grčiji je sinoči potekal prvi protest proti Ciprasovi vladi. Po sprva mirnem shodu se je nekaj deset protestnikov spopadlo s policijo.

Objavljeno
27. februar 2015 10.33
TOPSHOTS-GREECE-POLITICS-DEMONSTRATION
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si

Atene, Berlin – O štirimesečnemu podaljšanju programa finančne pomoči za Grčijo v zameno za fiskalne ukrepe in reforme, ki so ga pred dnevi odobrili finančni ministri držav v območju evra, je danes sicer glasoval tudi nemški parlament in ga z 542 glasovi za, 32 proti in 13 vzdržanimi tudi potrdil.

Kanclerka Angela Merkel je poslance Krščansko demokratske unije v minulih dneh že pozvala, naj podaljšanje programa finančne pomoči za Grčijo podprejo. Za podporo parlamenta  se je pred glasovanjem še enkrat zavzel finančni minister Wolfgang Schaeuble: »Nas, še posebej pa Nemčijo, čaka lepa prihodnost v 21. stoletju, a pod pogojem, da bo evropska integracija  tudi v prihodnje uspešna in da bo Evropa ostala zedinjena.« Poslance je še opozoril, da pri podaljšanju pomoči Grčiji ne gre za nove milijarde in spreminjanje pogojev programa, ampak predvsem za dodaten čas, ki bo državi omogočil uspešen zaključek reševalnega načrta, sklenjenega leta 2012. »Osnova za prošnjo, ki sem jo naslovil na grški parlament, je obljuba grške vlade, da bo izpolnila vse pogoje brez zadržkov in brez izjem,« je še povedal.

(Protestniki so med drugim razbijali izložbe trgovin in avtobusna postajališča, metali molotovke in zažigali avtomobile. Foto: Louisa Gouliamaki/AFP)

Prvi protesti proti Ciprasovi vladi

Na ulicah grškega glavnega mesta se je včeraj na prvih protestih proti novi levičarski vladi pod vodstvom stranke Siriza Aleksisa Ciprasa zbralo nekaj sto protestnikov. Po sprva miroljubnem shodu so izbruhnili tudi manjši izgredi.

Na atenskih ulicah se je včeraj zbralo okoli 450 privržencev skrajne levice, ki so protestirali proti vladi, pororč Reuters. Ta se je pred dnevi z evropskimi partnericami namreč dogovorila o štirimesečnem podaljšanju varčevalnega programa v zameno za finančno pomoč. Dogovor je sprožil nekaj nesoglasij v Sirizi, pa tudi obtožbe, da novoizvoljena vlada ne izpolnjuje svoje predvolilne obljube, med katerimi je bila najodmevnejša, da bo naredila konec reševalnemu programu pod okriljem tako imenovane trojke - evropske komisije, ECB in IMF.

Po sprva mirnem shodu se je nekaj deset protestnikov v središču Aten spopadlo s policijo. Med drugim so razbijali izložbe trgovin in avtobusna postajališča, metali molotovke in zažigali avtomobile, poroča Reuters. Incident, pa čeprav je bil majhen, je prvo javno izražanje nesoglasja z novo levičarsko vlado.