V Makedoniji je konec obdobja lokalnih šerifov

Zmaga na lokalnih volitvah omogoča socialdemokratom nadaljevanje prozahodne politike.

Objavljeno
17. oktober 2017 18.32
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Makedonski volivci so na lokalnih volitvah namenili prepričljivo zmago socialdemokratom in kaznovali konservativce. Na njih so se dobro odrezale tudi albanske stranke. Analitiki niso predvidele tako velike zmage nove parlamentarne večine, ki pomeni spodbudo za reforme.

Socialdemokratska zveza Makedonije (SDSM) premierja Zorana Zaeva je v prvem krogu lokalnih volitev zmagala v 50 od skupno 80 občin. Konservativna VMRO-DPMNE Nikole Gruevskega, ki je v Makedoniji vladala več kot deset let, je zmagala le v devetih občinah. Na lokalnih volitvah pred štirimi leti je VMRO-DPMNE zmagala v 58 občinah in prestolnici Skopju, SDSM pa le v štirih občinah. 

Vzpon albanske partnerice

Drugi krog lokalnih volitev bo potekal 29. oktobra v 35 občinah, tudi v mestih Tetovo, Gostivar in Struga, ki so pomembna za makedonske Albance. V njih položaj največje albanske stranke Demokratična unija za integracijo (DUI) Alija Ahmetija ogrožata novi albanski stranki Besa in Zavezništvo za Albance. V drugem krogu bosta SDSM in VMRO-DPMNE poemerili moči v 19 občinah, DUI in Zavezništvo za Albance v petih, DUI in Besa pa v sedmih občinah.

Poleg velike zmage SDSM je bil nepričakovan tudi uspeh vladne albanske stranke DUI, ki je izgubljala zaupanje med svojimi volivci, zdaj pa se vrača na položaj, ki ga je dolgo časa imela na politični sceni. DUI pričakuje zmago v 12 občinah. SDSM je v prvem krogu dosegla več kot 50-odstotno podporo v 37 občinah, VMRO-DPMNE pa v treh. DUI je zasedla dva županska položaja, dva sta zasedli še neodvisni skupini, v eni občini pa bo mestno administracijo vodila Demokratska stranka Turkov.

V Skopju je slavil socialdemokrat Petre Šilegov, ni pa še jasno, ali bo postal župan že v prvem krogu. Po 96,79 odstotka preštetih glasovnic ga je podprlo 50,27 odstotka volivcev, dosedanjega župana iz vrst VMRO-DPMNE Koceja Trajanovskega pa 36,01 odstotka volivcev. Za župana makedonske prestolnice z desetimi občinami, od katerih sta dve z večinskim albanskim prebivalstvom, se je potegovalo osem kandidatov. Med njimi so bili trije albanski kandidati strank Bese, Zveze za Albance in Demokratične stranke Albancev, medtem ko je DUI pozvala svoje volivce, naj podprejo Šilegova. Ta je prepričan v zmago v prvem krogu izjavil, da bo nova mestna administracija služila državljanom.

Konec obdobja nacionalizma

Zmaga na lokalnih volitvah omogoča SDSM, da nadaljuje s prozahodno politiko in uresniči vladno napoved, da bo pospešila približevanje Makedonije Natu in Evropski uniji. Tega mnenja je tudi njena vladna partnerica DUI, ki je izpostavila, da se je večina državljanov na volitvah izrekla za evroatlantske povezave. V SDSM in DUI so prepričani, da bo Skopje doseglo kompromis z Atenami in da bo Makedonija kmalu postala 30. članica severnoatlantskega zavezništva.

Lokalne volitve so pomenile prvi pomemben preizkus za novo vlado pod vodstvom levosredinske SDSM premiera Zaeva, ki je prevzel položaj junija po dveletni polični krizi in prisluškovalni aferi, ki je odnesla predhodno vlado. Pomenile so tudi preizkus za konservativno VMRO-DPMNE, ki se je po več kot desetih letih vodenja vlade znašla v opoziciji. V 56 občinah in v Skopju so bili njeni župani na oblasti kar 12 let, po rezultatih anket pa je bila več kot polovica volivcev nezadovoljnih s sedanjimi župani.

Zaev je poudaril, da se končuje obdobje nacionalizma. Po njegovem mora opozicija spremeniti politiko, ki jo zagovarja zadnjih nekaj mesecev.«Naj se s temi volitvami konča nacionalizem v državi. Državljanom je bila dana priložnost na svobodnih in demokratičnih volitvah, da povedo, v katero smer naj gre država. Končano je obdobje lokalnih šerifov,« je sklenil premier.

Kazen za minulo delo desnice

VMRO-DPMNE je bila poražena tudi v občinah, ki veljajo za njene trdnjave, kot so Gazi Babi, Butel, Đorče Petrov, Prilep in Bitola. Po mnenju analitikov so rezultati volitev zasluga minulega dela desnice. Gruevski še ni ponudil odstopa, pri čemer poudarja, da lokalne volitve še niso končane. Po njegovem so volitve potekale v nedemokratičnem vzdušju in pod nepoštenimi pogoji. Gruevski je dejal, da je njegova stranka zaznala vrsto vidnih nepravilnosti in nezakonitosti tako med volilno kampanjo kot tudi med volitvami ter da bodo o tem seznanili javnost, ko bo za to čas. VMRO-DPMNE se ogreva tudi za to, da ne bi priznala volilnih rezultatov.

Makedonska državna volilna komisija je sporočila, da je bila volilna udeležba v prvem krogu šestih zaporednih lokalnih volitev po razglasitvi neodvisnosti 58-odstotna. Po navedbah notranjega ministra Oliverja Spasovskega so volitve potekale mirno brez resnega ogrožanja javnega reda in miru. Policija je zabeležila manjše incidente kot je fotografiranje glasovnic, glasovanje v imenu drugega in nudenje podkupnine, prejela je 46 prijav zaradi kršitve volivne procedure ter privedla deset oseb. 

Volitve bi sicer morale potekati že pred meseci, saj je županom in občinskim svetom že 15. maja potekel štiriletni mandat, vendar jih zaradi politične krize oziroma zastoja pri sestavljanju nove vlade niso pravočasno razpisali. Novoizvoljeni parlament je zato junija županom in svetnikom podaljšal mandat.