V Nemčiji rojeni otroci priseljencev do dvojnega državljanstva

Doslej so morali izbirati, ali bodo vzeli državljanstvo Nemčije ali države, iz katere so prišli njihovi starši.

Objavljeno
20. december 2014 12.12
GERMANY-VOTE-FEATURE
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA

Berlin - V Nemčiji rojeni otroci priseljencev imajo lahko od danes dvojno državljanstvo in posledično dva potna lista ter jim ne bo treba več izbirati med nemškim in državljanstvom države, od koder so njihovi starši. V veljavo je namreč stopil spremenjeni zakon o državljanstvu, ki ga je nemški bundestag sprejel julija.

Po navedbah nemškega notranjega ministrstva, ki jih povzema nemška tiskovna agencija dpa, nova zakonodaja neposredno zadeva okoli 500.000 otrok, mladostnikov in mlajših odraslih.

Otroci priseljencev, tudi tisti, rojeni v Nemčiji, so morali doslej izbirati, ali bodo vzeli državljanstvo Nemčije ali države, iz katere so prišli njihovi starši. Obeh naenkrat niso mogli imeti, saj je to prepovedovala nemška zakonodaja.

Za pridobitev dvojnega državljanstva morajo sicer izpolnjevati določene pogoje. Poleg tega, da morajo biti rojeni v Nemčiji, je pogoj še, da so v Nemčiji tudi odraščali - da so do svojega 21. leta v njej preživeli najmanj osem let ali vsaj šest let obiskovali šolo.

V Nemčiji rojeni otroci priseljenskih družin so sicer v dosedanjem sistemu imeli dvojno državljanstvo, a najkasneje pri 23. letih so se morali odločiti, ali bodo obdržali nemški potni list ali potni list države svojih staršev.

Izjema so bili otroci priseljencev iz držav EU in peščice drugi držav, med katerimi pa ni bilo Turčije. Reforma tako v prvi vrsti zadeva otroke številnih turških priseljencev. Po ocenah namreč v Nemčiji živi približno tri milijone ljudi turškega porekla, od tega se jih je slaba polovica odločila za nemško državljanstvo.