V ponedeljek prvi migranti nazaj v Turčijo

Medtem ko se državi pripravljata na vsaj simbolični začetek izvajanja dogovora, mednarodne organizacije svarijo pred pomanjkljivostmi.

Objavljeno
01. april 2016 18.17
Mo. B.
Mo. B.

Atene, Ankara – Turške in grške oblasti se pospešeno pripravljajo na začetek izvajanja dogovora med EU in Turčijo, v skladu s katerim bo Grčija v ponedeljek začela vračati migrante v Turčijo. Za vsakega vrnjenega migranta, ki je po 20. marcu nezakonito prišel v Grčijo, bodo nato članice EU neposredno iz Turčije sprejele enega sirskega begunca. Prve Sirce iz taborišč v Turčiji bodo v ponedeljek prepeljali v Nemčijo, je danes potrdilo nemško notranje ministrstvo.

Čeprav sta tako grška kot turška stran potrdili, da se bo izmenjava, vsaj simbolično, začela že v ponedeljek, številne podrobnosti ostajajo nejasne. Med drugi ta, od kod bodo najprej začeli preseljevanje, koliko ljudi nameravajo v ponedeljek vrniti in kako - po zraku ali morju. Je pa neimenovani vir iz evropske komisije za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da bodo v prvi skupini ljudi, vrnjenih v Turčiji, »Sirci, ki niso zaprosili za azil, Afganistanci in Pakistanci«.

Grške oblasti na otokih in v vasici Idomeni na meji z Makedonijo krepijo prisotnost policije, ne le zaradi izgredov zadnjih nekaj dni, ampak tudi zaradi strahu pred stopnjevanjem napetosti ob začetku vračanja ljudi.

Na to so danes po poročanju Reutersa opozorili tudi na Visokem komisariatu ZN za begunce (UNHCR). Na grških otokih Lesbos in Samos so bili v včerajšnjih izgredih ranjeni trije ljudje, razmere se slabšajo tudi v pristanišču Piraeus in že omenjeni vasi Idomeni. »Strah, da bi zavladala panika in prišlo do poškodb na teh in drugih območjih je utemeljen,« je povedala tiskovna predstavnica UNHCR Melissa Fleming in ob tem članice EU pozvala, naj izpolnijo obljubljeno in Grčiji priskrbijo pomoč pri obravnavi prišlekov, saj da tudi dolgotrajni postopki povečujejo tesnobo in stopnjujejo napetosti.

Ob tem je izrazila zaskrbljenost še nad razmerami v Turčiji, predvsem, da bi turške oblasti begunce množično deportirale v Afganistan, Iran in Irak, države, kjer bi jim lahko grozilo nasilje in preganjanje. »V UNHCR smo v Turčiji zaprosili za dostop do ljudi, vrnjenih iz Grčije, da bi jim zagotovili učinkovito mednarodno zaščito in preprečili kršenje načela nevračanja,« je povedala.

Na sporna ravnanja turških oblasti so v današnjem poročilu opozorili tudi v Amnesty International. Po njihovih podatkih turške oblasti od sredine januarja okoli sto sirskih državljanov dnevno prisilijo, da se vrnejo v domovino. »V vseh obupanih prizadevanjih, da bi zapečatili svoje meje, so evropski voditelji zavestno spregledali preprosto dejstvo: Turčija ni varna država za sirske begunce in z dneva v dan je manj varna,« je povedal direktor Amnesty International za Evropo in centralno Azijo John Dalhuisen.

Po podatkih UNHCR je v Grčiji trenutno 51.000 beguncev in migrantov. Neimenovani vir iz evropske komisije je za AFP povedal, da bi jih lahko v ponedeljek v Turčijo vrnili okoli 500, a so grške oblasti to številko označile za pretirano.