V povezavi s spopadi v Kumanovu aretirali več ljudi

Sedmerica aretiranih je osumljena terorizma in nudenja pomoči teroristični skupini.

Objavljeno
15. oktober 2015 20.16
TOPSHOTS-MACEDONIA-CRISIS-UNREST
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Skopje − Majski nemiri v kraju Kumanovo na severu Makedonije še niso pozabljeni. Policija je namreč danes v obsežni akciji aretirala sedem ljudi, osumljenih, da so oboroženi skupini, ki se je 9. maja spopadla s policijo, pri čemer je bilo ubitih 18 in ranjenih 37 ljudi, nudila logistično podporo.

Kot je po navedbah tiskovne agencije AP pojasnil predstavnik policije Ivo Kotevski, je sedmerica aretiranih osumljena terorizma in nudenja pomoči teroristični skupini. Podobne obtožbe bremenijo tudi 30 osumljencev, ki so se maja po nemirih v Kumanovu predali oblastem, zdaj pa čakajo na začetek sojenja.

Kot smo na naši spletni strani že poročali, so na začetku maja v kumanovskem naselju Divo izbruhnili spopadi med makedonsko policijo in pripadniki oborožene skupine, pri čemer je bilo ubitih 18 ljudi, od tega osem policistov, še 37 pa je bilo ranjenih. Makedonske varnostne sile so pridržale 30 domnevnih pripadnikov oborožene skupine, ki so jim odredili enomesečni pripor in jih ovadili zaradi terorizma ter ogrožanja ustavnega reda in varnosti, saj so menda načrtovali teroristične napade na državne institucije.

Opozicija je zaradi incidenta nacionalističnega premierja Nikolo Gruevskega obtožila ustvarjanja pogojev za krepitev etničnih napetosti ter preusmerjanja pozornosti s politične krize in obtožb o korupciji. Makedonijo je namreč vse od volitev aprila lani − na njih je znova slavil Gruevski − pretresala globoka politična kriza, vlada in opozicija pa sta na račun druga druge izrekali hude obtožbe.

Opozicijski voditelj Zoran Zaev je makedonsko vlado tako obtoževal volilnih prevar, ni priznaval rezultatov parlamentarnih volitev, njegova stranka SDSM pa je zato bojkotirala delo parlamenta. Odnosi med strankama so se še zaostrili februarja, ko je opozicija odvrgla tako imenovano medijsko bombo ter Gruevskega in njegovo vladajočo stranko obtožila nezakonitega prisluškovanja 20.000 ljudem, med drugim politikom in novinarjem, in začela objavljati posnetke, ki po njenih trditvah dokazujejo sporno delovanje vladajočih − med drugim tudi vsesplošno korupcijo in kriminalna dejanja. Konservativna vlada je po drugi strani Zaeva obtoževala vohunjenja in poskusov destabilizacije Makedonije.

Vse glasnejša je postajala tudi javnost − sredi maja se je na protestnem shodu v glavnem mestu Skopje zbralo približno 20.000 privržencev opozicije, ki so glasno zahtevali odstop Gruevskega; nekaj dni pozneje pa se je na podobnem shodu zbralo približno 30.000 privržencev vladajoče stranke in premiera Gruevskega.

Sredi poletja so voditelji štirih največjih političnih strank v Makedoniji s pomočjo posrednikov iz Evropske unije naposled dosegli sporazum za rešitev krize. Med drugim so se dogovorili, da bo premier Gruevski do konca leta odstopil s položaja, v Makedoniji pa bodo nato 24. aprila prihodnje leto izvedli predčasne volitve, ki jih bo pripravila prehodna vlada.