Sirec je pred napadom izrekel pripadnost voditelju IS

Nemške oblasti so potrdile, da je bil napad v mestu Ansbach, v katerem je bilo ranjenih 12 ljudi, teroristično dejanje.

Objavljeno
25. julij 2016 09.13
GERMANY-BLAST/
Š. P., STA, Barbara Kramžar, Berlin, Mo. B.
Š. P., STA, Barbara Kramžar, Berlin, Mo. B.

Berlin - Še en sumljiv dogodek v Nemčiji: v bavarsko-frankovskem Ansbachu je sinoči odjeknila eksplozija, ki je ubila enega človeka in jih najmanj dvanajst ranila, nekaj težje. Smrtna žrtev je sedemindvajsetletni sirski begunec, ki je v bližini glasbenega festivala na prostem tudi razstrelil eksploziv.

Festival so takoj prekinili in več kot dva tisoč obiskovalcev evakuirali. Tako kot pri napadu domnevnega afganistanskega begunca s sekiro na bavarskem vlaku v začetku minulega tedna notranji minister najjužnejše nemške dežele Joachim Herrmann tudi pri zadnjem samomorilskem napadu domneva islamistično ozadje.

Njihove sume je pozneje potrdil video v arabščini, ki menda dokazuje, da je šlo za teroristični napad. Napadale naj bi namreč v videu izrekel pripadnost Abuju Bakru al Bagdadiju, voditelju skrajne islamistične skupine Islamska država. »Mislim, da po tem videu ni več nobenega dvoma, da je šlo za teroristični napad z islamističnim ozadje,« je danes popoldan potrdil Herrmann.

Napadalec je bil tik pred deportacijo v Bolgarijo

Omenjeni sirski begunec je v Nemčijo prispel pred dvema letoma in zaprosil za azil. Tega so mu sicer zavrnili, a ga vseeno niso nemudoma izgnali. Grozila mu je deportacija v Bolgarijo, prvo evropsko državo, kjer so ga registrirali. Kot je na tiskovni konferenci še povedal minister, si je napadalec že dvakrat poskušal vzeti življenje, zdravil se je tudi na psihiatrični kliniki.

Policiji je bil poznan zaradi prekrškov, povezanih z drogo. Socialna delavka, ki ga je poznala, ga je sicer opisala kot »prijaznega« in prijateljskega.

Le nekaj ur pred tem napadom je enaindvajsetletni sirski begunec v baden-württemberškem Reutlingnu z mačeto ubil nosečo žensko ter ranil pet drugih, preden ga je prevozil voznik osebnega avtomobila. Napadalec in njegova žrtev pa sta po prvih poročilih delala v isti restavraciji.

Nemčijo je v petek pretresel tudi množični umor v Münchnu, čeprav je bil osemnajstletni storilec najverjetneje depresivni mladi moški, ki se je želel maščevati nad drugimi mladimi. Poročajo pa, da so v zvezi s tem dogodkom prijeli šestnajstletnika afganistanskega rodu.

Svarila pred posploševanjem

Moški, ki je na sebi nosil nahrbtnik, je po besedah bavarskega notranjega ministra Joachima Herrmanna pred napadom poskušal priti na prizorišče glasbenega festivala, a mu niso dovolili, ker ni imel vstopnice. Minister je zgodaj davi še pojasnil, da še preiskujejo, ali je šlo za teroristični napad. »Te možnosti še ne moremo izključiti«, je dejal.

Herrman je zjutraj sicer še povedal, da je očitno, da je želel storilec poškodovati druge. »Glede na to, da je imel nahrbtnik z eksplozivom, v katerem so bili tudi številni ostri kovinski delci, moramo domnevati, da ni šlo samo za dejanje samomora, temveč da je hotel škodovati kar se da veliko ljudem«, je ocenil minister.

Dejal je tudi, da je zaskrbljen, da bo »pravica do azila ogrožena« zaradi dogodkov minulega tedna, ko je Nemčijo pretresla vrsta napadov. Izrazil je ogorčenje, da bi nekdo zlorabil azilni sistem, in dodal, da bodo naredili vse, da bi preprečili takšno ravnanje.

Tiskovna predstavnica iz urada kanclerke Ulrike Demmer je v imenu vlade sporočila, da so »šokirani«, a hkrati opozorila pred obravnavo vseh beguncev kot varnostne grožnje. »Večina teroristov, ki so v zadnjih mesecih v Evropi izvedli napada, niso bili begunci. Teroristična grožnja med begunci ni nič večja in nič manjša kot v celotni populaciji.« Pred posploševanjem je opozoril tudi notranji minister Thomas de Maiziere.