Evropski poslanci podprli resolucijo o Srebrenici

Ruski veto tudi danes odmeva v mednarodni skupnosti. V Potočarih se bodo v soboto spomnili na več tisoč žrtev genocida.

Objavljeno
09. julij 2015 16.29
TOPSHOTS-BOSNIA-SREBRENICA-ANNIVERSARY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Washington − Ameriški predsednik Barack Obama je za vodjo delegacije v Srebrenico, kjer se bodo ta konec tedna ob 20. obletnici genocida množično spomnili na 8000 žrtev, izbral nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je državo vodil v času krvave morije na Balkanu. Spremljala ga bo tudi tedanja državna sekretarka Madeline Albright.

Vojna na Balkanu in najhujši zločin na evropskih tleh po drugi svetovni vojni sta močno zaznamovala zunanjo politiko Billa Clintona, ki je z bombardiranjem prisilil bosanske Srbe v pogajanja, na katerih je bil naposled sprejet daytonski mirovni sporazum.

Na grozodejstva tistih dni se bodo ob okrogli obletnici v Potočarih spomnili v soboto, ko bodo v grob položili posmrtne ostanke 136 identificiranih žrtev pokola. Tisoč sto jih je še vedno pogrešanih.

Srebreniški genocid tudi dve desetletji pozneje še vedno pekli in razdvaja mednarodno skupnost. Včeraj je tako Rusija z vetom po protestu Srbije preprečila, da bi varnostni svet Združenih narodov obsodil genocid, kakor sta zločin označila Meddržavno sodišče v Haagu in Mednarodno sodišče za zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY).

Ruski veto še danes odmeva v mednarodni skupnosti, obsodili so ga tudi evropski poslanci, ki so sicer danes podprli resolucijo o Srebrenici, v kateri najstrožje obsoja genocid in poudarja, da se takšni grozljivi zločini ne smejo nikdar več ponoviti.

Kot poroča STA, evropski poslanci v resoluciji nasprotujejo vsakemu zanikanju, relativizaciji ali napačni razlagi genocida in poudarjajo, da bi morala 20. obletnica živo opominjati na nevarnost najhujših oblik nacionalizma in nestrpnosti v družbi, ki ju lahko vojna prižene do skrajnosti. Prepričani so, da sta regionalno sodelovanje in proces evropskega povezovanja najboljši način za spodbujanje sprave in premagovanje sovraštva in delitve.

To je bila po tistih iz leta 2005 in 2009 tretja resolucija evropskega parlamenta o Srebrenici.