V Sredozemskem morju izginilo 400 migrantov

Italijansko obalo je doseglo zgolj 150 preživelih, iz Libije jih je po njihovih besedah krenilo med 500 in 550.

Objavljeno
15. april 2015 11.10
GREECE-EU-IMMIGRANTS
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Rim – S Sredozemskega morja znova poročajo o tragični nesreči, v kateri je po nepotrjenih informacijah umrlo do 400 migrantov. Italijanska obalna straža je v ponedeljek s potapljajočega se plovila rešila med 144 in 150 preživelih. Ti so povedali, da je nevarno morje poskušalo prečkati med 500 in 550 ljudi, a se je čoln prevrnil.

»Brodolom, ki se je zgodil 24 ur po tem, ko so zapustili libijsko obalo, je zahteval 400 žrtev. Med njimi je bilo več mlajših moških, najverjetneje še mladoletnih,« so sporočili iz Mednarodne organizacije za migrante (IOM) in humanitarne organizacije Save the Children.

Flavio Di Giacomo iz IOM je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da še vedno zbirajo informacije o tem, kaj je povzročilo brodolom. Prvi podatki kažejo, da se je plovilo prevrnilo, ko so se potniki, potem ko so v daljavi zagledali italijanske ladje, začeli zgrinjati na eno stran.

O novi tragediji poročajo v času, ko Italija znova poziva k solidarnosti. Zaradi ugodnejših vremenskih razmer je namreč v državo samo od petka priplulo 8500 migrantov, vlada v Rimu zdaj vse regije poziva, naj priskrbijo dodatna ležišča za prišleke. Opozicija je nad pozivi ogorčena in vztraja, da Italija s tem zgolj spodbuja migrante k tveganemu prečkanju Sredozemskega morja. Matteo Salvini iz Severne lige je zato predstavnike regionalnih oblasti pozval, naj ne sodelujejo. »Severna liga je pripravljena okupirati vsak hotel, hostel, šolo ali barako, namenjeno domnevnim beguncem.«

V Italijo je letos prispelo 15.000 migrantov, kljub velikemu številu veliko manj kot lani, ko je jih je 15.000 prispelo samo aprila, med junijem in septembrom pa v povprečju 25.000 na mesec. Po ocenah evropske agencije za meje Frontex samo v Libiji na priložnost za prečkanje Sredozemskega morja čaka več kot 500.000 ljudi, človekoljubne organizacije zato že zdaj svarijo, da Rim ni pripravljen na prihajajoči val prišlekov.

Na prihod migrantov se pripravljajo tudi v Grčiji, kjer so na celini odprli nove sprejemne centre. V Grčijo je od petka prispelo 700 migrantov in beguncev iz Sirije in nemirnih afriških držav.