V strahu za kölnski karneval

Silvestrski skrajneži izhajajo iz magrebskih skupin, ki že več let ustrahujejo mestna središča s krajami in preprodajo mamil.

Objavljeno
27. januar 2016 20.01
Barbara Kramžar
Barbara Kramžar

Berlin – Tudi Nemčija bo hitreje izganjala iskalce zatočišča, ki bodo kršili nemške zakone, še ta teden pa bo vlada razpravljala o oteževanju priseljevanja družin azilantov in nekaterih drugih ukrepih za zmanjšanje begunskega navala. V Berlinu se vse bolj strinjajo, da ta ne grozi domači, ampak tudi evropski in mednarodni stabilnosti.

Statistike kažejo, da je januarja v Grčijo prvič prispelo več begunk in otrok kot samskih moških, a vse bolj zaskrbljeni Nemčiji to ne pomaga veliko. V nasprotju z nekaterimi drugimi evropskimi državami se nemškim sredinskim strankam več desetletij ni bilo treba bati nacionalistično populističnih tekmecev, zdaj pa Alternativa za Nemčijo na raziskavah javnega mnenja presega deset odstotkov in se že uvršča na tretje mesto. Obujeno gibanje »domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda« poleg tega upa na širjenje tudi čez meje nekdanjega komunističnega vzhoda države.

Žig, s katerim zavrnejo prosilce za azil. Foto: Michael Dalder/Reuters

Odkrito proruska Pegida na tej fronti dobiva soborce v rusko-nemških protestnikih zaradi domnevnega posilstva trinajstletnega dekleta, ki naj bi ga sredi januarja zagrešila arabska moška. Nemški preiskovalci so še vedno prepričani, da je šlo za sporazumni spolni odnos, Rusi, ki živijo v Nemčiji, pa so na nogah in to tudi s pomočjo Kremlja. Rusko veleposlaništvo v Berlinu se je že povezalo z odvetniki mladoletne Lise in njene družine, v ruski veleposlaniški palači na aveniji Unter den Linden poudarjajo, da bodo še naprej varovali interese svojih ljudi v tujini.

Meščani se ne počutijo 
več varne

Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je ruskemu kolegu v nenavadno ostrem odgovoru očital vmešavanje v nemške notranje zadeve in odrekel pravico do zlorabe primera za politično propagando. Nemški komentatorji v ruskem ravnanju vidijo podobnosti z dogajanji v ukrajinskem Donbasu, čeprav nihče ne domneva, da hoče Moskva anektirati Berlin ali spodbuditi državljansko vojno v Nemčiji. »Podobe šibke Evrope, v kateri se širi kaos, so za rusko televizijsko propagando dobrodošle,« piše komentator časopisa Süddeutsche Zeitung. »Zgodbe o Rusih, ki so v tujini ogroženi, zmanjšujejo vtis vse slabšega položaja doma.«

Položaj se lahko še poslabša, saj je nevarnost spolnega nasilja migrantov v vsakem primeru velika. Za novega kölnskega policijskega šefa je položaj na ploščadi med železniško postajo in katedralo neznosen, Jürgen Mathies v intervjuju za lokalni časopis ocenjuje, da se številni meščani ne počutijo več varne. Udeležencem prihajajočega karnevala odločno odsvetuje preoblačenje v džihadiste in nošenje lažnega orožja, pri katerem ni takoj jasno videti, da ne gre za pravega. Organizatorji karnevala so po nekaterih poročilih pripravili tudi letake, ki pojasnjujejo, da je nadlegovanje žensk in uriniranje na javnih mestih prepovedano.

Begunka iz Irana se je pridružila shodu proti nasilju nad ženskami v Kölnu. Foto: Patrik Stollarz/AFP

Novi policijski šef je na tem položaju zamenjal Wolfganga Albersa, ki je najprej poskušal prikriti množično silvestrsko spolno in drugo nasilje migrantov proti ženskam, ki so nič hudega sluteče prihajale v mestno središče. Število pritožb se je samo v porenskem velemestu povečalo čez osemsto, podobni incidenti pa so se zgodili tudi v številnih drugih nemških mestih. V Porenju se zdaj bojijo za svoj priljubljeni karneval, ki je bil do zdaj večdnevno brezskrbno rajanje sto tisočev.

Preiskovalci trdijo, da nasilneži, ki so napadli na silvestrsko noč, izhajajo večinoma iz magrebskih skupin, ki že več let ustrahujejo mestna središča s krajami in preprodajo mamil. V nasprotju z begunci iz Sirije državljani Tunizije, Maroka in Alžirije tudi ne morejo upati na politični azil, a so jim do zdaj očitno gledali skozi prste. Mnogi zdaj zahtevajo še večjo zaostritev azilantske zakonodaje. Nemčija je januarja že vrnila več kot tri tisoč neupravičenih iskalcev azila, kar je trikrat več od mesečnega povprečja konec preteklega leta.