V Turčiji nadaljujejo s čistkami, tudi v medijih

Tožilstvo je izdalo naloge za prijetje 47 nekdanjih zaposlenih na največjem turškem časopisu Zaman.

Objavljeno
27. julij 2016 19.11
TURKEY-SECURITY/
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Istanbul – Turško tožilstvo je danes izdalo naloge za prijetje 47 nekdanjih zaposlenih na največjem turškem časopisu Zaman, ki so ga marca prevzele oblasti zaradi domnevnih povezav s klerikom Fethullahom Gülenom. Policija je že začela hišne preiskave pri ljudeh s seznama. Turški premier Binali Yildrim je medtem opozoril, da čistke še niso končane, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Zaman je nekoč veljal za glasilo gibanja v ZDA živečega Fethullaha Gülena, ki mu turške oblasti pripisujejo odgovornost za nedavni spodleteli poskus državnega udara. Gülen je bil nekoč tesen zaveznik turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdoğana, zdaj pa je njegov največji sovražnik.

Turški premier Yildrim je medtem v današnjem pogovoru za britansko televizijo Sky News dejal, da so »odločeni« zagotoviti njegovo izročitev, ki so jo zahtevali od ZDA. »Z njimi smo delili vse podrobnosti, zdaj pa je odgovornost na strani ameriške vlade,« je po poročanju STA izpostavil premier.

Časnik je sicer dolgo časa podpiral vladajočo Stranko za pravičnost in razvoj (AKP), njegova uredniška politika pa se je spreminjala glede na odnose med Erdoğanom in Gülenom. Odkar je časnik pod upravo skrbnika, je provladno usmerjen.

Turške oblasti so že v ponedeljek izdale nalog za prijetje 42 novinarjev, od katerih so jih 16 privedli na zaslišanje, poročajo turški mediji.

V Turčiji je bilo po podatkih Evropske zveze novinarjev že pred poskusom državnega udara zaprtih 34 novinarjev.

Turške oblasti so po spodletelem puču, med katerim je bilo ubitih 270 ljudi, zaradi domnevnih povezav z Gülenom odpustile več tisoč javnih uslužbencev in pridržale 13.000 ljudi, od katerih jih je bilo 9000 uradno aretiranih, poroča STA.

Yildrim je ob tem opozoril, da čistke, ki so sledile puču, še niso končane. »Preiskava se nadaljuje, še vedno iščemo ljudi,« je poudaril. Lahko bi prišlo do novih aretacij in pridržanj.

Za Sky News je spregovoril tudi o pozivih k ponovni uvedbi smrtne kazni za domnevne načrtovalce spodletelega udara. »To je edini glas, ki ga slišimo povsod,« je povedal. »Turčija je demokratična država, vlada nam demokracija, pojavljajo pa se tudi zahteve naroda,« je še poudaril.

Glede odnosov med Ankaro in Moskvo, ki jo bo turški predsednik Erdoğan obiskal 9. avgusta, je dejal, da imata državi skupne interese in skupno prihodnost, še piše STA.