V Turčijo pripluli prvi ladji z vrnjenimi migranti

Več kot 130 migrantov, predvsem iz Pakistana in Bangladeša, je bilo nastanjenih na grškem otoku Lesbos.

Objavljeno
04. april 2016 12.41
Mo. B.
Mo. B.

Atene, Ankara − V turško obmorsko mesto Dikili sta danes zjutraj pripluli prvi potniški ladji s 131 migranti na krovu. S tem so grške in turške oblasti začele uresničevati dogovor med EU in Turčijo, v skladu s katerim bodo članice EU za vsakega vrnjenega migranta iz Grčije neposredno iz turških centrov sprejele po enega sirskega begunca. Prvi vrnjeni migranti, ki so bili doslej nastanjeni na grškem otoku Lesbos, prihajajo iz Pakistana in Bangladeša. Za azil v Grčiji niso zaprosili.

Migrante so iz centra za pridržanje do pristanišča, kjer sta že čakali potniški ladji, ki plujeta pod turško zastavo, odvedli ponoči. Vsakega od njih je do pristanišča pospremil policist Frontexa. Z migranti se je na ladji vkrcala tudi protiizgredniška policija, ladji pa so do Dikilija pospremili dve plovili turške obalne straže in helikopter. Sirske begunce naj bi iz Dikilija poslali v druge begunske centre po državi, državljane drugih držav, kot so Afganistan, Pakistan in Irak, pa bodo vrnili v njihove države.

Foto: Ozan Kose/AFP

Po poročanju Reutersa se je zgodaj zjutraj v pristanišču na Lesbosu zbrala manjša skupina protestnikov, ki so vzklikali: »Sram vas bodi«. Protestirali so tudi prostovoljni reševalci, ki so na svoji ladji dvignili napis: »Trajekte za varno prečkanje, ne za deportacijo.«

Na spornost dogovora opozarjajo tudi številne mednarodne organizacije za človekove pravice, Amnesty International ga je med drugim poimenoval za »zgodovinski udarec človekovim pravicam«.

Po podatkih UNHCR je sicer v celotni Grčiji nastanjenih približno 51.000 prebežnikov, samo na otoku Lesbos več kot 3300. Približno 2600 jih je v centru Moria, kjer jih je po podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) okoli 2000 zaprosilo za azil.

Ozan Kose/AFP

Iz Nemčije so medtem potrdili, da je iz Istanbula v Hanover že prispelo 16 prosilcev za azil iz Sirije, drugo skupino pričakujejo danes okoli poldneva. Predstavnik iz nemškega urada za migracije in begunce je medije pozval, naj spoštujejo zasebnost prišlekov, sicer članov treh družin, med katerimi je tudi pet otrok.

Deportacija v Turčijo grozi vsem prebežnikom, ki so Grčijo dosegli po 20. marcu. EU upa, da bo s tem mehanizmom prebežnike odvrnila od nevarnega prečkanja Egejskega morja in poti proti severu, saj jim je omogočena zakonita, neposredna pot v članice EU. A je zgornja meja postavljena pri 72.000 ljudeh, če bo to število preseženo, bo mehanizem ustavljen.