V Veliki Britaniji posthumno pomilostili več tisoč homoseksualcev

Po novem zakonu je kaznivih dejanj, ki dandanes ne obstajajo več, pomiloščenih okoli 49.000 moških.

Objavljeno
31. januar 2017 20.19
Ljubljana 30.05.2007 Ona- Najstniski homoseksualci foto:JOZE SUHADOLNIK/DELO
A. S. H., STA
A. S. H., STA
London - Več tisoč homoseksualnih Britancev, ki so bili obsojeni na sedaj že odpravljene spolne prekrške, so danes posthumno pomilostili. V veljavo je namreč prišel zakon, ki določa pomilostitev oseb, ki so bile obsojene homoseksualnosti.

Pomilostili so le tiste obsojene homoseksualce, ki so že umrli. Tisti, ki so še živi in obsojeni homoseksualnosti, bodo morali za pomilostitev zaprositi individualno.

»To je res pomemben dan. Nikoli ne moremo vzeti nazaj bolečine, ki smo jo zadali, a smo se opravičili in začeli z dejanji, da popravimo te napake,« je dejal Sam Gyimah iz britanskega ministrstva za pravosodje.

Po novem zakonu je kaznivih dejanj, ki dandanes ne obstajajo več, pomiloščenih okoli 49.000 moških.

»Homoseksualni in biseksualni moški, ki so jih opozorili ali obsodili zaradi poljubljanja, držanja roke ali nagovarjanja moških, lahko sedaj zaprosijo za izbris teh zločinov,« so sporočili iz dobrodelne ustanove za pravice homoseksualcev Stonewall, ki so novi zakon označili kot nov mejnik v enakopravnosti.

Pomilostitve so prvič napovedali lani, sedaj pa je zakon tudi začel veljat. Spremembo so poimenovali Turingov zakon po Alanu Turingu, znanemu matematiku in kriptografu, ki je med drugo svetovno vojno razvozlal nemški sistem šifriranja sporočil Enigma. Leta 1952 so ga obsodili zaradi homoseksualnosti, namesto zapora je izbral kemično kastracijo, dve leti kasneje pa je storil samomor.

Kraljica Elizabeta II. ga je leta 2013 posthumno pomilostila, kar je sprožilo pozive k valu pomilostitev.

Homoseksualnost so v Angliji in Walesu dekriminalizirali leta 1967, na Škotskem leta 1980 ter Severnem Irskem leta 1982.