V viharnem Sredozemskem morju ugasnilo več sto življenj

Z dveh gumenjakov, na katerih je potovalo več kot 200 ljudi, so rešili devet preživelih. Zdaj iščejo še tretjega.

Objavljeno
11. februar 2015 14.00
ITALY-SEA-REFUGEES-IMMIGRATION-ACCIDENT
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Lampendusa – Nizke zimske temperature in vihar, ki se je razbesnel nad Sredozemskim morjem, nedaleč od libijske obale, so na jugu stare celine znova zahtevali več sto življenj. Italijanska obalna straža in naključne trgovske ladje so z dveh gumenjakov rešile deveterico preživelih, za več kot 200 njihovih sopotnikov je bila tvegana pot usodna. Italijanske ladje zdaj nadaljujejo z iskanjem, saj naj bi libijsko obalo v soboto zapustili trije gumenjaki. Bojijo se, da bo število smrtnih žrtev strmo naraslo.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je valove, ki so segali tudi do osem metrov visoko, spremljal  orkanski veter in obilno deževje. Potniki na krhkih gumenjakih niso imeli veliko možnosti za preživetje. Večina je umrla zaradi utopitve ali podhladitve. »Zaradi slabih vremenskih pogojev sta se gumijasta  čolna poškodovala in ljudje so padli v morje. Številni so utonili,« je povedal Flavio Di Giacomo, predstavnik Mednarodne organizacije za migracije (IOM).

Dodatne žrtve je nato zahteval še dolg odzivni čas ladij, vključenih v operacijo Triton, ki je nadomestila italijansko misijo Mare Nostrum. Ameriška tiskovna agencija AP namreč poroča, da so migranti po satelitskem telefonu poklicali na pomoč že pozno v nedeljo. Odzvala se je trgovska ladja, ki je plula v bližini, a tragedije s tem še ni bilo konec. V 18 urah, kolikor je obalna straža potrebovala, da je gumenjaka prepeljala v italijanske vode, je po poročanju Reutersa zaradi podhladitve umrlo še 29 ljudi.

Deveterico preživelih, med katerimi je bil tudi en otrok, so že prepeljali na italijanski otok Lampedusa. Iz IOM so sporočili, da preživeli govorijo francosko, zato predvidevajo, da najverjetneje prihajajo iz Slonokoščene obale in Senegala.

Humanitarne organizacije zdaj opozarjajo, da se uresničujejo črne napovedi, pred katerimi so svarili vse od začetka operacije Triton, ki jo vodi evropska agencija Frontex. Ladje, vključene v operacijo, namreč nadzorujejo le evropske vode, mednarodne in tiste ob obali Libije pa so izven njihovega dosega. »Če je bil cilj povečati število mrtvih in zmanjšati število preživelih, potem smo ga dosegli,« je bila pikra županja Lampeduse Giusi Nicolini.

Lansko leto je v vodah Sredozemskem morja umrlo več kot 3200 ljudi, ki so se v upanju po boljšem, predvsem pa varnejšem življenju, podali na tvegano pot. Najmanj 170.000 migrantov je južne obale Italije srečno doseglo.