Valonci zavrnili najnovejši kompromisni predlog glede Cete

Vlado belgijske regije Valonija moti zlasti sporni sistem reševanja sporov med vlagatelji in državo (ICS).

Objavljeno
21. oktober 2016 09.39
EU-SUMMIT/
K. Š., STA, N. Č., STA
K. Š., STA, N. Č., STA

Bruselj − Vlada belgijske regije Valonije je sinoči zavrnila nov predlog glede trgovinskega sporazuma s Kanado (Ceta). »Predlog, ki smo ga prejeli od Evropske komisije, ne zadošča,« je po seji vlade dejal valonski premier Paul Magnette.

Valonska vlada je na izredni seji preučila najnovejši kompromisni predlog evropske komisije. Predlog vsebuje nekatere izboljšave, vendar pa jamstva še vedno niso zadostna, je povedal Magnette. Pri tem je omenil zlasti sporni sistem reševanja sporov med vlagatelji in državo (ICS).

Evropska komisija je poskušala z novimi predlogi odpraviti zadržke Valonije, ki nasprotuje podpisu sporazuma in meni, da skupna razlagalna izjava k sporazumu ne naslavlja dovolj njihovih pomislekov. Dopolnila se po navedbah evropskih diplomatskih virov nanašajo med drugim na okoljsko zaščito ter na dodatna jamstva na področju zaščite podatkov in socialnega varstva. Skupna izjava bi se po novem imenovala »skupni razlagalni instrument«, s čimer bi dosegli, da bi bila še bolj pravno zavezujoča. S posebnim dokumentom naj bi tudi pomirili skrbi Valoncev glede hormonsko predelanega mesa, gensko spremenjenih živil in regulacije na področju javnih naročil.

Kako naprej?

V kakšni obliki se bodo pogajanja nadaljevala, za zdaj ostaja odprto. Magnette naj bi po poročanju medijev danes nagovoril valonski parlament v Namurju. Pri tem je napovedal, da se namerava neposredno pogajati s kanadsko stranjo, in sicer naj bi imel pogovore s kanadsko ministrico za trgovino Chrystio Freeland.

Privolitev Valonije je potrebna, da bo lahko zvezna belgijska vlada podpisala Ceto. Čas za dogovor se izteka, če naj bi Ceto podpisali na vrhu EU in Kanade prihodnji četrtek.

Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker kljub nasprotovanju valonske vlade verjame, da je dogovor mogoče doseči. Prepričan je, da »bomo v nadaljevanju dneva prišli do dobrega rezultata«.

Iskanje kompromisne rešitve se bo nadaljevalo, je iz Bruslja potrdila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je ob tem priznala, da so pogovori težavni.

Po navedbah diplomatskih virov imata zadržke do Cete še vedno tudi Romunija in Bolgarija. Ti so povezani z vprašanjem vizumske liberalizacije s Kanado. Od kanadske strani pričakujeta, da bo dala pisna zagotovila o odpravi vizumov za njune državljane. Neuradno je sicer slišati, da so države že dosegle medsebojni dogovor, da pa kanadska stran še čaka na odločite Valonije, preden bo prižgala zeleno luč romunskim in bolgarskim zahtevam.