Varufakis obljubil, da bo Grčija do roka poplačala dolg IMF

Atene naj bi do roka, ki se izteče 9. aprila, poplačale 460 milijonov evrov dolga IMF.

Objavljeno
06. april 2015 10.43
EUROZONE-GREECE/REFORMS
Ma. F., Delo.si, STA
Ma. F., Delo.si, STA

Washington - Grški finančni minister Janis Varufakis se je v nedeljo na štiri oči sestal z vodjo Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde in ji zatrdil, da bodo Atene do roka, ki se izteče 9. aprila, poplačale 460 milijonov evrov dolga IMF. To je po srečanju sporočila Lagardova in dodala, da je to v interesu Grčije, poročajo tuje tiskovne agencije.

»Pripomnili smo, da dolgotrajna negotovost ni v interesu Grčije in pozdravila sem potrditev ministra, da bo plačilo, ki ga dolgujejo skladu, pripravljeno 9. aprila,« je sporočila Lagardova.

Kot je še dodala, je Varufakisu »zatrdila, da sklad ostaja zavezan sodelovanju z oblastmi, da bi pomagali Grčiji vrniti se na vzdržno pot rasti in zaposlovanja«.

Skupno 240-milijardna pomoč

Besede Lagardove je potrdil tudi Varufakis, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Kot je dejal, »grška vlada vedno izpolni svoje obveznosti nasproti posojilodajalcem in jih namerava tudi v prihodnje vedno izpolniti«.

Grčija mora do 9. aprila vrniti naslednji obrok IMF, ki znaša dobrih 500 milijonov dolarjev oziroma okoli 460 milijonov evrov. Ugibanja, da država tega ne bo sposobna storiti, se vrstijo že nekaj časa.

Pogajanja o izplačilu preostanka od skupno 240-milijardne pomoči EU in IMF Grčiji namreč doslej niso prinesla uspeha. Dogovora o konkretnih reformah, ki jih bo v zameno za svež denar izvedla država, še vedno ni.

Lagardova je v nedeljo Atene pozvala k nadaljevanju pogovorov v Bruslju ter k nujno potrebni »prizadevnosti«. Ti naj bi se nadaljevali ta teden, morda že danes.

Kot neuradno ob navajanju grških medijev še dodaja dpa, naj bi skušale Atene IMF prepričati, da do julija ne bi zahteval nadaljnjih varčevalnih rezov kot pogoj za izplačilo nujno potrebne nadaljnje pomoči Grčiji. IMF naj bi namreč vztrajal pri zmanjšanju pokojnin in zvišanju DDV, medtem ko naj bi bili evropski posojilodajalci malo bolj fleksibilni glede tega.