Bruselj izrazil podporo Rajoyevi vladi

Evropska komisija navkljub pozivom katalonskih oblasti vztraja, da gre pri katalonskem vprašanju za notranjo zadevo Španije.

Objavljeno
02. oktober 2017 09.09
SPAIN-POLITICS/CATALONIA
Š. J., STA, Mimi Podkrižnik, Ka. M., Peter Žerjavič, Bruselj
Š. J., STA, Mimi Podkrižnik, Ka. M., Peter Žerjavič, Bruselj
Barcelona − Katalonska vlada je pozno ponoči objavila rezultate včerajšnjega glasovanja: svoj glas je oddalo 2.262.424 volilnih upravičencev, 2.020.144 jih je glasovalo za Katalonijo kot neodvisno republiko, kar pomeni 90-odstotno podporo, medtem ko je 7,8 odstotka volivcev obkrožilo ne, še 45.586 glasov je bilo praznih in 20.129 neveljavnih. Volilna udeležba je bila 42,3-odstotna. Glasovati je poskušalo 56 odstotkov volivcev: 770.000 glasovnic je bilo zaseženih na 400 voliščih.

Referendum o neodvisnosti španske pokrajine Katalonije je zasenčilo nasilje policistov nad ljudmi, ki so hoteli oddati svoj glas. V policijskem posredovanju je bilo po poročanju katalonskega časopisa La Vanguardia poškodovanih najmanj 890 ljudi, med njimi dva huje. Po podatkih španskega notranjega ministrstva je bilo ranjenih najmanj 33 policistov, ki so posredovali na najmanj 92 voliščih, da bi zasegli volilni material.


Foto: Pau Barrena/AFP

Zaradi hudih kršitev pravic in svoboščin je 44 katalonskih organizacij, med njimi dva glavna sindikata (UGT in CCOO), za torek že napovedalo splošno stavko. Med glavnimi pobudniki je tudi vplivna neodvisnosti naklonjena civilnodružbena organizacija Katalonska narodna skupščina (ANC).

Puigdemont: EU ne bo več mogla gledati stran

Voditelj katalonske regionalne vlade Carles Puigdemont je v nedeljo zatrdil, da so prebivalci te španske regije na nedeljskem referendumu pridobili pravico do neodvisne države, ki bo republika.

Zmagala je »pravica, da postanemo neodvisna republika«, je izjavil. 

Puigdemont je v televizijskem nagovoru ob navzočnosti drugih predstavnikov vlade v nedeljo zvečer napovedal, da bo »v prihodnjih dneh njegova vlada v katalonski parlament poslala izide nedeljskega referenduma, tako da bo ta lahko deloval v skladu z zakonom o referendumu«. Da bo v primeru podpore neodvisnosti na referendumu razglasil neodvisnost Katalonije, je večkrat zatrdil že pred referendumom, njegovo napoved pa je včeraj v središču Barcelone z navdušenimi vzkliki pozdravilo več tisoč ljudi, ki podpirajo neodvisnost Katalonije.

Poudaril je še, da Evropska unija ne bo več mogla gledati stran, saj »situacija, ki je v Kataloniji nastala zaradi nepopustljivosti in represije, zaradi absolutnega zanikanja realnosti, sovražnosti do demokratičnih zahtev državljanov naše države, ni več notranja zadeva.« Kot je dodal, gre za »zadevo evropskega interesa, ki se nanaša neposredno na temeljne vrednote na območju miru, svobode, sobivanja in demokracije, ki smo ga gradili več desetletij in z različnimi poudarki«.


Foto: Jordi Bedmar Pascual (katalonska vlada)/Reuters

Puigdemont je danes sklical nujno zasedanje svoje vladne ekipe. Kot je novinarjem dejal po sestanku, je v sporu med Madridom in Barcelono nujno potrebna mediacija. »To pomeni, da mora biti prisotna tretja stran, ki mora biti mednarodna, da bi dosegli učinkovitost,« je dejal. V odgovoru na novinarsko vprašanje je dodal, da zaenkrat ni še nikakršnih indicev, da bi Evropska unija želela prevzeti to vlogo, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Dan po glasovanju o neodvisnosti Katalonije je tudi zahteval, da Madrid umakne svoje policijske enote.

Za STA je dogajanje v Katloniji komentiral tudi vodja delegacije katalonske regionalne vlade v Srednji Evropi Adam Casals. V Kataloniji se je odvil referendum, ne glede na mnenje španskega premiera Mariana Rajoya, je povedal. Tako nasilnega ukrepanja policije po njegovih besedah ni pričakoval nihče.

»Včerajšnji dan je bil kot potovanje nazaj v času,« je dejal. Kar se je zgodilo, ni sramotno samo za špansko demokracijo, temveč tudi za države v EU. Nadalje je, prav tako za sramotno, oklical tudi tišino EU. Unijo pozivajo, naj na podlagi sedmega člena pogodbe EU proti Španiji ukrepa zaradi kršenja temeljnih pravic, s potencialnim »ciljem, da državo celo izključi iz EU«.

Udeleženec današnjega shoda podpornikov neodvisne Katalonije. Foto: Juan Medina/Reuters

V luči nasilja, ki je zaznamovalo volilni dan, je Puidgemont danes napovedal ustanovitev komisije, ki bo preiskovala kršitve človekovih pravic v času glasovanja, poroča La Vanguardia. K preiskavi morebitnih kršitev v posredovanju policije je španske oblasti danes pozval tudi visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid al Husein

Bruselj podpira Rajoya

Evropska komisija je v prvem odzivu de facto podprla španskega premiera Mariana Rajoya. Opozorili so, da referendum po španski ustavi ni bil zakonit. Po razlagi Bruslja je vprašanje notranja zadeva Španije in mora biti obravnavana v skladu s z njenim ustavnim redom. Če bi se Katalonija osamosvojila, bi bila izven EU. Evropska komisija tudi meni, da je čas za enotnost in stabilnost, ne pa za razdeljenost in razdrobitev. Akterje so pozvali k premiku od konfrontacije k dialogu.

Rajoyu zaupajo, da bo upravljal ta težak proces ob polnem spoštovanju ustave in temeljnih pravic državljanov. »Nasilje nikoli ne more biti instrument v politiki,« so izjavili.

Rajoy: Referendum je nezakonit

Španski premier Mariano Rajoy je v nedeljo zvečer zatrdil, da v Kataloniji ni bilo referenduma in da so s tem, ko so ga preprečili, ubranili pravno državo. Krivdo za dogajanje v Kataloniji je pripisal katalonski vladi, »ki je prekršila zakonodajo«.

Dejal je, da so katalonske oblasti že mesece vedele, da je referendum o samostojnosti nezakonit in da ga ne bodo dopustili, a so kljub temmu vztrajale ter »napadle pravno državo in demokratični model«.

Za danes je napovedal sestanek vseh političnih strank v španskem parlamentu, na katerem bodo govorili, kako naprej.


V Kataloniji danes ni bilo referenduma, s tem, ko smo ga preprečili, smo ubranili pravno državo, je sinoči dejal španski premier Mariano Rajoy. Foto: Cesar Manso/AFP

Madrid torej v svojih stališčih ostaja neomajen tudi dan po refrendumu. Španski pravosodni minister Rafael Catalá je danes v pogovoru za špansko televizijo dejal, da bo vlada naredila vse, kar ji omogoča zakon, da bo Kataloncem preprečila razglasitev neodvisnosti. Notranji minister Juan Ignacio Zoido pa je napovedal, da bo več kot 10.000 pripadnikov španske policije in Guardie Civil v Kataloniji ostalo »dokler bo to potrebno«, piše La Vanguardia.