Vijugasta pot do nove nemške vladne koalicije

Preden bodo privolili v koalicijo, v SPD zahtevajo velike spremembe nemške socialne in evropske politike.

Objavljeno
01. december 2017 09.30
Posodobljeno
01. december 2017 21.30
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - »Sporočilo o zeleni luči za pogajanja o GroKo vsekakor lahko demantiram,« je kljub četrtkovemu večernemu sestanku kandidatov za novo nemško veliko koalicijo s predsednikom države v petek zatrjeval socialdemokratski prvak Martin Schulz. V CDU dolgoletne kanclerke Angele Merkel so kljub temu pripravljeni na resne pogovore, a se tudi njihova sestrska bavarska CSU spopada z resnimi težavami.

Na mizi so še vedno vse opcije, zagotavlja socialdemokrat Schulz in konservativno unijo CDU/CSU obtožuje uničevanja zaupanja. V pogovoru za revijo Der Spiegel je imenoval tudi prve pogoje za ponovno veliko koalicijo, med njimi globoke reforme Evropske unije in območja z evrom po predlogih francoskega predsednika Emmanuela Macrona ter spremembe nemškega sistema socialne varnosti in še posebno zdravstvenega zavarovanja. »Medicino dveh razredov je treba ukiniti,« verjame socialdemokratski prvak, med projekti, ki naj Nemčijo prebudijo iz globokega spanja, pa je naštel tudi »izobraževalno revolucijo«.

Mladi socialisti ostro nasprotujejo veliki koaliciji

V prihodnjih dneh lahko pričakujemo več podrobnosti o zadnjem pa tudi o morebitnih drugih socialdemokratskih zahtevah v časih, ko konservativni zmagovalci septembrskih volitev v bundestag nimajo nobenega drugega vladnega partnerja. Tudi v CDU in CSU so morali zaradi vzpona nacionalistične Alternative za Nemčijo sprejeti velike izgube volilnega deleža, zato še posebno velik pritisk čuti bavarski ministrski predsednik Horst Seehofer. Že v ponedeljek se bo moral braniti pred izzivalci, ki verjamejo, da bi lahko bolje opravljali njegovo delo, predvsem s svojim finančnim ministrom Markusom Söderjem. Po informacijah časopisa Süddeutsche Zeitung naj bi bil med kandidati za najvišji položaj v eni najrazvitejših nemških dežel tudi bavarski notranji minister Joachim Herrmann.

Prihodnji četrtek soočenje s svojim članstvom čaka socialdemokratsko vodstvo, Martin Schulz pa se bo spet potegoval za predsednika stranke. Tudi zato se mu zdi pomembno, »da se SPD pogaja iz ponosa, ne iz strahu«. Po hudem porazu na nedavnih volitvah se je SPD najprej želela umakniti v opozicijo, a po propadu jamajških pogajanj o vladi med CDU/CSU, liberalci in zelenimi največja levosredinska stranka pridobiva politično vrednost. Četudi bi se vodstvo odločilo za ponovno vladno sodelovanje s kanclerko Angelo Merkel, bodo imeli težave s prepričevanjem članstva. Še posebno mladi socialisti ostro nasprotujejo še eni veliki koaliciji v Berlinu.

Alternativa za Nemčijo že straši sredinske stranke

Že ta konec tedna bodo o svoji prihodnosti razpravljali tudi v Alternativi za Nemčijo, ki s svojim nacionalizmom straši vse nemške sredinske stranke in jih morda sili v kompromise, ki bi se jim sicer poskušali izogniti. V Hannovru pričakujejo ponovne boje posameznih politikov AfD za prevlado v stranki, a tudi ostre napade na sredinske stranke. Vplivni politik Alexander Gauland že rohni čez sirske begunce, »ki pijejo kavo na berlinskem Kudammu, namesto da bi pomagali pri gradnji svoje države«.