Vojaki v SAR: Francija obljublja pregon odgovornih za zlorabe otrok

O zlorabah otrok Srednjeafriške republike priča zaupni dokument ZN, ki ga je objavil Guardian.

Objavljeno
30. april 2015 17.47
FRANCE-CAFRICA-UN-ARMY-ASSAULT
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Pariz, London – Britanskih časnik Guardian je ta teden objavil zaupno interno poročilo Združenih narodov o domnevnih zlorabah otrok, ki so jih med decembrom 2013 in junijem 2014 spolno zlorabljali francoski vojaki na mirovni misiji v Srednjeafriški republiki. Poročilo je francoskih oblastem julija 2014 poslal vodja operacij na terenu Anders Kompass, javnosti, natančneje Guardianu, pa ga je izročila Paula Donovan iz organizacije AIDS Free World.

Po poročanju Guardiana je Kompass poročilo francoski vladi izročil julija 2014, potem ko se ZN po njegovem mnenju niso ustrezno odzvali na hude obtožbe. Po trditvah Pariza je tožilstvo še isti mesec sprožilo preiskavo, Kompassa pa so sedaj, ko je poročilo prišlo v javnost, zaradi kršenja postopka - poročila ne bi smel predati Parizu - suspendirali.

Francoski predsednik François Hollande je ob izbruhu afere po poročanju spletnega portala France24 že prisegel, da bodo vse odgovorne, če bodo spoznani za krive, ostro kaznovali. »Če so se vojaki vedli neprimerno, jim ne bomo izkazali usmiljenja,« je povedal. Tožilstvo je doslej identificiralo peščico od vojakov, obtoženih zlorabe.

Guardian poroča, da je bila vsaka stran poročila označena z zaupno. V njem so po besedah Paule Donovan zabeležena pričevanja šestih brezdomnih in sestradanih otrok, starih med osem in 15 let, nad katerimi se je v begunskem taborišču Bangui spolno izživljala peščica francoskih vojakov.

Za francosko tiskovno agencijo AFP je povedala, da so otroci postali žrtve, potem ko so k vojakom pristopili, da bi prosili za hrano. »Otroci so povedali, da so bili lačni in so upali, da bi od vojakov lahko dobili nekaj hrane. Odgovor je bil: 'Če storite to in to, potem vam bomo dali hrano',« je za AFP pojasnila Donovanova.

Otroci, ki so se pred nasiljem zatekli v begunsko taborišče, so tako postali še žrtve tistih, ki bi jih morali varovati. Donovanova je za Guardian dejala, da je »grozna resnica« ta, da tovrstne zlorabe vsekakor niso edine. »Instinktiven odziv ZN na spolno nasilje v lastnih vrstah - ignoriraj, zanikaj, prikrij, skrij - bi morala pod drobnogled vzeti resnično neodvisna preiskovalna komisija s popolnim dostopom vse od spodaj do samega vrha in s pristojnostjo kazenskega pregona.«

Po poročanju Guardiana pedofilski škandali ZN vsekakor niso tuji, nanje so že leteli očitki zaradi neustreznega odziva na pedofilske kroge v DR Kongu, Kosovu in Bosni, mirovniške sile so se očitkov o spolnem nasilju otepale tudi na Haitiju, v Burundiju in Liberiji.

Francija je okoli 2000 vojakov v SAR napotila konec leta 2013, potem ko je država vse globlje tonila v medversko nasilje, vse glasnejša pa so bila svarila pred novim genocidom na afriških tleh. Po podatkih AFP je od decembra 2013 v državi pred nasiljem domove zapustilo skoraj 900.000 ljudi oziroma 10 odstotkov populacije. Francoske sile se zdaj počasi umikajo iz države, od septembra so namreč v državi prisotne mirovne sile ZN v okviru misije MINUSCA.