Irci bodo konec februarja šli na volišča

Splošne volitve mnogi vidijo kot referendum o gospodarskem okrevanju.

Objavljeno
03. februar 2016 15.04
Jure Kosec
Jure Kosec

Dublin − Na Irskem bodo 26. februarja potekale splošne volitve, na katerih bo tri milijone in pol volilnih upravičencev ocenilo delo desnosredinske koalicije pod vodstvom premiera Ende Kennyja, ki je na oblasti od leta 2011.

Volitve analitiki opisujejo kot referendum o gospodarskem okrevanju. Irska se je pod odhajajočo vlado izvlekla iz najhujše recesije v svoji novejši zgodovini in s tem postala ena od redkih zgodb o uspehu na evropski periferiji.

Razpis volitev je bil pričakovan. Kenny je v dopoldanskih urah odšel k predsedniku države Michaelu D. Higginsu, kjer sta oba podpisala razglasitev o razpustitvi dáila. Malo prej je irski taoiseach v kratkem govoru pred poslanci napovedal, da bo prvo zasedanje novega parlamenta potekalo 10. marca, nekaj več kot teden dni zatem, ko bodo državljani na voliščih odločili o tem, kdo bo naslednjih pet let sedel v poslanskih klopeh.

Verjetnost ponovne izvolitve koalicije, ki jo je vodil Enda Kenny, je po mnenju strokovnjakov in komentatorjev precejšnja. Poleg poslancev premierove desnosredinske stranke Fine Gael so v njej sedeli tudi predstavniki laburistične stranke. Koalicija je nadzirala 99 od 166 poslanskih sedežev v spodnjem domu parlamenta, kar je bila najbolj prepričljiva večina v zgodovini irske demokracije. Na koncu mandata jo po javnomnenjskih raziskavah podpira okoli 37 odstotkov volivcev, kar ne bo dovolj za zmago. Toda do volitev so še več kot trije tedni in med predvolilno kampanjo se lahko še marsikaj zgodi.

Stranki bosta zagotovo poskušali nadoknaditi svoj zaostanek. Toda tudi če jima ne uspe ponoviti rezultata s prejšnjih volitev, lahko k sodelovanju v vladi po mnenju komentatorjev povabita katero od manjših političnih skupin iz opozicije in si z njo zagotovita potrebno večino poslanskih glasov.

Med opozicijskimi strankami največjo podporo trenutno uživa levousmerjena Sinn Fein, za katero bi glasovalo 21 odstotkov volivcev; sledi ji konservativna Fianna Fail z 19 odstotki. Neodvisne poslance in štiri manjše opozicijske stranke podpira 23 odstotkov vprašanih.

V ospredju gospodarstvo

»Pred petimi leti je Irska stala na robu propada,« je Kenny dejal v nagovoru volivcev, objavljenem na družbenem omrežju twitter, v katerem je naslikal kontrast med razmerami leta 2016 in tistimi, ki jih je podedovala njegova vlada. »Nič več trojke, rešilnih paketov in mrtvih bank,« se je glasilo njegovo sporočilo.  

Gospodarstvo bo po mnenju analitikov igralo ključno vlogo med predvolilno kampanjo. To si tudi želijo v obeh koalicijskih strankah. Gospodarska rast je v tretjem četrtletju lanskega leta znašala sedem odstotkov bruto domačega proizvoda, kar je daleč največ v EU, da o območju z evrom sploh ne govorimo. Čeprav je brezposelnost na Irskem še vedno skoraj dvakrat večja, kot je bila v pred izbruhom krize, se je zaposlovanje v zadnjem letu precej okrepilo. Ministri iz vrst Fine Gael so prepričani, da lahko gospodarstvo do leta 2020 ustvari 200.000 novih delovnih mest.

Osredotočenost na gospodarstvo se je največji stranki v zadnjih letih očitno obrestovala. Kljub težavam, ki so jo spremljale v prvih letih vladanja, ima po pisanju Irish Timesa precej možnosti, da konec februarja ponovi uspeh iz leta 2011.