Vse manj informacij o nevarnostih uživanja drog

Mladi manj informacij o škodljivosti drog prejmejo tako na spletu kot tudi iz medijev in preko šolskih preventivnih programov

Objavljeno
21. avgust 2014 18.24
Mnenja, 6.5.2014, Maribor
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Bruselj - Po podatkih raziskave evropskega javnega mnenja Eurobarometer se seznanjenost mladih Evropejcev, starih med 15 in 24 let, o nevarnostih in tveganjih uživanja drog v zadnjih letih poslabšuje, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Več kot 29 odstotkov mladih je odgovorilo, da v zadnjem letu niso bili obveščeni o učinkih in tveganjih t. i. legalnih drog, ki imajo podoben učinek kot nelegalne droge. Raziskava ob tem kaže, da se je od leta 2011 število tistih, ki so poskusili tovrstne droge, s petih odstotkov povečalo na osem odstotkov.

68 odstotkov tistih, ki so nove psihoaktivne substance poskusili v zadnjih 12 mesecih, so jih pridobili od prijatelja, 27 odstotkov pa jih je kupilo od preprodajalca. Deset odstotkov jih je drogo kupilo v specializiranih trgovinah, medtem ko so jih trije odstotki naročili preko spleta, piše STA.

Mladi se ob tem v glavnem še naprej strinjajo, da droge, kot so heroin, kokain in ekstazi, ostanejo prepovedane. Prepoved heroina podpira 96 odstotkov vprašanih, kokaina 93 odstotkov, ekstazija pa 91 odstotkov. Mnenja pa so veliko bolj deljena glede marihuane. 53 odstotkov mladih namreč njeno prepoved podpira, medtem ko jih 45 odstotkov meni, da bi morala biti dovoljena pod določenimi pogoji.

Kot kažejo študije Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA), se eksperimentiranje z drogo pogosto začne prav v šolskem obdobju, saj naj bi po ocenah četrtina mladih, starih 15 in 16 let, že uživalo prepovedano drogo. Širjenje znanja in informacij o tej temi je zato ena ključnih nalog Evropske komisije, ki finančno podpira številne projekte na tem področju, so danes sporočili iz Bruslja.

V raziskavi Eurobarometer Mladi in droge je sodelovalo več kot 13.000 državljanov članic EU, še poroča STA.