Vsi enaki, vsi sumljivi in pod nadzorom

Bitka proti terorizmu: Evropski parlament v odločanju o nadzoru letalskih potnikov blokira samega sebe in povzroča fragmentacijo EU.

Objavljeno
28. januar 2015 20.42
Peter Žerjavič, dopisnik Aleš Stergar
Peter Žerjavič, dopisnik Aleš Stergar
Bruselj – Četudi so za zagotavljanje varnosti pristojne članice, EU po terorističnih napadih v Parizu razmišlja, kako bi bolje uredila sodelovanje med nacionalnimi varnostnimi organi in sprejela ukrepe na evropski ravni.

Vroč kostanj je direktiva o podatkih o letalskih potnikih (PNR), s katero naj bi letalske družbe obvezali, da državam posredujejo zbrane podatke. To so podatki o načinu plačila, sedežu, prtljagi, posebnih željah (hrana), elektronskem naslovu ... Pripravljena direktiva je obtičala v predalih evropskega parlamenta, saj se levičarske in levosredinske skupine niso strinjale z njeno uveljavitvijo. Na njej se je nabiral prah do pariških napadov. Eden od prvih evropskih odzivov nanje so bili pozivi notranjih ministrov EU k njenemu sprejetju.

Cilj je preprečevanje terorizma in zločinov

Evropski komisar za notranje zadeve, Grk Dimitris Avramopoulos, je sicer zanikal pisanje Guardiana, da evropska komisija že pripravlja revizijo direktive o PNR, s katero bi odpravili zadržke parlamentarcev. A v javnost je ušel njen dokument, ki predlaga nekaj novosti, s katerimi bi bila pravila bolj sprejemljiva za parlamentarce. Namesto široke formulacije o resnem zločinu naj bi bilo cilj zbiranja podatkov preprečevanje terorizma in resnih nadnacionalnih zločinov. Poleg tega bi poostrili pravila o nadzoru dostopa do podatkov.

Podatki naj bi bili namesto predvidenih trideset dni, kot je bilo predvideno v prvotnem predlogu, shranjeni le sedem dni. V »depersonalizirani« obliki naj bi bili shranjeni za poznejšo obdelavo leto manj od predvidenih pet let. Takšne rešitve obravnavajo kot sprejemljiv kompromis, ki bi zagotovil čimprejšnje sprejetje direktive. Pri njem so menda upoštevali odločitev evropskega sodišča o direktivi o shranjevanju podatkov o telefonskih in elektronskih komunikacijah, po kateri so bile rešitve neuravnotežene v primerjavi z razsežnostmi kršitev temeljnih pravic državljanov.

V podobno ureditev zbiranja podatkov o potnikih, ki letijo iz EU ali priletijo vanjo, kot jo predvideva predlog direktive, je Unija sicer že privolila v sporazumih z ZDA, Kanado in Avstralijo. Tako morajo evropske letalske družbe posredovati podatke PNR ameriškim organom. Več članic, tudi Britanija in Francija, je na nacionalni ravni že sprejelo ureditev o PNR. Ko je predsednik evropskega sveta Donald Tuska pred kratkim pozval poslance k sprejetju direktive, je opozoril, da je boljša enotna evropska ureditev kot krpanka 28 sistemov s pomanjkljivostmi.

Ali bodo v levem delu evropskega parlamenta na koncu privolili v nekoliko blažjo rešitev, je negotov. Poslanec Zelenih in strokovnjak za vprašanje varstva osebnih podatkov Jan Phillip Albrecht je nezadovoljen, ker se še vedno vztraja pri splošnem zbiranju podatkov brez razloga. »Vračanje enakega, malo popravljenega predloga, ki je bil v parlamentu že zavrnjen, ker krši temeljne pravice državljanov, je žalitev demokratičnega procesa,« je dejal. Tudi evropski sodniki da so zavrnili direktivo o shranjevanju podatkov, ker je dopuščala njihovo obsežno in splošno zbiranje. Množičen nadzor pa bi bil zmaga teroristov, ki že tako hočejo spodkopati temeljne vrednote.

Odločilno vlogo v parlamentu EU bodo imeli socialisti

V liberalnem taboru po besedah njegovega vodje Guya Verhofstadta zagovarjajo sistem PNR z varovalkami za osebne podatke, ki bo namenjen pregonu kriminalcev. Glede na razmerje sil v evropskem parlamentu je glavno vprašanje, kako se bodo odločili socialisti. V njihovih vrstah še ni prepoznana enotna linija. Vodja njihove poslanske skupine Gianni Pittella opozarja, da predlagani sistem sam po sebi ne bi odpravil težav s terorizmom. Večjo vlogo v bitki z njim da ima sodelovanje na digitalnem področju, v zunanji politiki in integracija ljudi.

V desnosredinski EPP so prepričani, da je sprejetje sistem PNR na evropski ravni neizogibno za učinkovitejše spopadanje s teroristično grožnjo. »V bitki proti terorizmu nočemo slediti Američanom. Imeti moramo visoko raven standardov varovanja podatkov, hkrati pa moramo okrepiti oblast,« je sporočil vodja poslancev EPP Manfred Weber. Pot do kompromisa v evropskem parlamentu bo očitno trnova. Vprašanje usode PNR se bodo sicer danes lotili notranji ministri na zasedanju v Rigi.