Z brcami in psi nad begunce

Amnesty International očita Madžarski, da pred referendumom načrtno stopnjuje sovraštvo do prišlekov.

Objavljeno
27. september 2016 17.40
D. S.
D. S.

Tik pred madžarskim referendumom o beguncih, ki bo 2. oktobra, je mednarodna človekoljubna organizacija Amnesty International ostro obtožila madžarsko vlado, da načrtno zlorablja strah pred prišleki in stopnjuje pritiske na begunce, da bi v ljudeh dodatno vzbudila negativne reakcije. Vse od začetka begunske krize je bilo na Madžarskem na stotine beguncev žrtev fizičnega nasilja, mnoge so nezakonito vrnila nazaj na mejo, številni pa so prav tako nezakonito končali v zaporu, piše Amnesty International. V poročilu, ki je nastalo tudi s pomočjo pričanja več kot 140 beguncev v tako imenovanih tranzitnih conah na Madžarskem in v obmejnih območjih z Avstrijo ali Srbijo, organizacija med drugim omenja tudi pretepanje beguncev, brcanje in celo preganjanje s psi, kar vse naj bi se prišlekom pogosto dogajalo, preden so jih tako imenovani obmejni stražarji nasilno vrnili nazaj v Srbijo.

Po nedavno sprejetem madžarskem zakonu naj bi bilo madžarskim varnostnim organom, kot v svojem poročilu ugotavlja Amnesty International, dovoljeno vrniti v Srbijo vse tiste begunce, ki so od tam »neopazno« stopili na madžarsko ozemlje. Madžarske oblasti naj bi pri tem svojem ravnanju, kot trdijo zaslišane priče, vedno znova uporabljale fizično nasilje. Ilegalne begunce naj bi ustrahovali tudi z uporabo posebej dresiranih psov, medtem ko so vsi tisti begunci, ki skušajo v državo vstopiti na samo nekaj legalnih mejnih prehodih, obsojeni na to, da morajo na dovoljenje čakati tedne dolg v prenapolnjenih begunskih taboriščih v Srbiji.

Orbánova taktika

Amnesty International zaradi takega ravnanja vladi ministrskega predsednika Viktorja Orbána očita, da še zlasti pred napovedanim bližnjim madžarskim vseljudskim glasovanjem o delitvi beguncev v EU načrtno stopnjuje ozračje strahu in sovraštva do tujcev, da bi si na referendumu zagotovila prepričljivo večino. »Že tako zastrupljena referendumska kampanja je s spodbujanjem sovraštva do prišlekov tako dosegla nov višek«, med drugim ugotavlja mednarodna človekoljubna organizacija, ki premieru Orbánu očita tudi to, da s svojimi uradnimi nastopi namerno ustvarja nestrpno ozračje, ker si želi, da bi se sovraštvo do tujcev in strah pred njimi zalezla tudi v vse njemu podrejene organe oblasti.

Madžarska vlada se je pod Orbánovim vodstvom že lansko jesen, takoj ko se je na tako imenovani balkanski poti začela begunska kriza, odločila za politiko žičnatih ograj in doslednega zavračanja beguncev. Tako kot večina članic višegrajske skupine je Madžarska že od samega začetka begunske krize odločno zavrača tudi kakršno koli enakopravnejšo in solidarno delitev beguncev po članicah EU, s svojim ravnanjem in postavljanjem ograj pa je kasneje v marsičem vplivala tudi splošno ozračje v Evropski uniji. Bližnji madžarski referendum o zavračanju beguncev in tudi samo referendumsko vprašanje, ki se glasi: »Ali želite, da Evropska unija brez soglasja madžarskega parlamenta odloča o naseljevanju nemadžarskih državljanov v Madžarskem?« je do zdaj ostro kritiziralo že več članic EU, odločno pa ga obsojajo tudi vse človekoljubne organizacije.