Slovaška za manjši vpliv komisije

Jean-Claude Juncker ne pričakuje politične vojne z Bratislavo.

Objavljeno
01. julij 2016 17.29
Slovakia EU Presidency
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Bratislava – Z obiskom kolegija evropske komisije pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja pri vladi v Bratislavi se je uradno začelo polletno slovaško predsedovanje EU. Bolj kot druge teme in program predsedovanja slovaški začetek zaznamuje brexit.

Juncker je na obisku pri slovaškem premieru Robertu Ficu spet zatrdil, da bo Britanija morala sprejeti prost pretok ljudi, če hoče obdržati dostop do notranjega trga EU. Bruselj po njegovem ni upravičena tarča kritik. Evropsko komisijo je predstavil kot motor spreminjanja Unije na bolje, tudi z zmanjševanjem birokracije, posodabljanjem evropskega gospodarstva in spodbujanjem investicij, ki jih primanjkuje v vseh članicah.

Na začetku predsedovanja običajno prevladujejo spravljivi toni, a med evropsko komisijo in Bratislavo je kar nekaj opaznih nesoglasij. »Želimo zmanjšati razlike,« je povedal Juncker. Tako se strinjajo glede čimprejšnjega začetka delovanja obalne straže in boljšega nadzora zunanje meje EU. A Slovaška nasprotuje predlogu obveznih kvot za sprejem prosilcev za azil.

Predlagani sistem po mnenju Bratislave ne more delovati in ni racionalen. »Če migrant pride k nam, v 24 urah izgine iz azilnega centra,« je povedala državna sekretarka na slovaškem notranjem ministrstvu Denisa Saková. Vzrok je tako finančni položaj Slovaške kot tudi odločitev migrantov, da želijo v samo nekaj ciljnih držav. Predlagajo drugačen model – razbremenitev članic, v katere pride največ beguncev. Slovaška je, denimo, že sprejela več kot sto prosilcev, ki so se zatekli v Avstrijo, kjer država ni več imela na voljo dovolj nastanitvenih zmogljivosti.

Slovaške zamisli

Glede prihodnjega delovanja EU imajo svoje zamisli, kritične do evropske komisije. Slovaški zunanji minister Miroslav Lajčák je prepričan, da je izbor novega sistema evropske komisije po sistemu »spitzenkandidatov« (prej so imele postopek pod nadzorom članice) podrl ravnotežje med institucijami EU. Tudi evropska komisija da prihaja na dan s predlogi, v katerih se ne zrcalijo stališča članic. »Članice imajo občutek, da so potisnjene na obrobje,« je povedal Lajčák,

Prepričan je, da bi evropsko politiko morale voditi članice na podlagi stališč demokratično izbranih voditeljev. Naloga evropske komisije bi bilo po ministrovem mnenju predvsem izvajanje odločitev članic. Doslej je načeloma veljalo, da so male članice večje zagovornice evropske komisije, ker da ima Bruselj pred očmi interese celotne EU in lahko nevtralizira vpliv velikih.

Slovaška si je za cilj postavila tudi poglabljanje denarne unije. Predlaga tudi vzpostavitev posebne fiskalne zmogljivosti, nekakšnega proračuna območja z evrom. Tega v Nemčiji doslej niso obravnavali z naklonjenostjo. Tudi vzdržna finančna politika je za Slovake samoumevna. Že v prihodnjih tednih utegneta postati žgoča tema Portugalska in Španija, ker že predolgo ne spoštujeta proračunskih pravil EU.