Zapleteni odnosi: Putin prihaja na obisk k Orbanu

Madžarski premier Viktor Orban velja za enega njegovih največjih zaveznikov v EU.

Objavljeno
22. januar 2015 20.11
Urban Červek, Maribor
Urban Červek, Maribor
Na Madžarskem odmeva novica, da bo marca na uradni obisk v državo prišel ruski predsednik Vladimir Putin. Madžarski premier Viktor Orban velja za enega njegovih največjih zaveznikov v EU. A še pred Putinom bo Budimpešto obiskala nemška kanclerka Angela Merkel.

Novica o skorajšnjem obisku Vladimirja Putina je najprej veljala za neuradno in nezanesljivo, a jo je nato prejšnji teden potrdil kabinet predsednika vlade Viktorja Orbana. Točen datum obiska menda še ni določen, bi naj pa ruski predsednik prišel marca. Obisk je bil na pobudo madžarske strani načrtovan že pred letom dni, poročajo tamkajšnji mediji, še preden je EU uvedla sankcije proti Rusiji zaradi njene vloge v ukrajinskem konfliktu.

Nekateri aktivisti so že napovedali proteste, tako pred skorajšnjim obiskom Angele Merkel, v katerem bi zahtevali jasno proevropsko usmeritev Madžarske, kot pred obiskom Putina marca, ko naj bi protestirali proti tesnejšemu sodelovanju Madžarske z Rusijo. Proteste sta napovedala Zoltán Vajda in Balázs Gulyás, ki sta organizirala tudi množične proteste proti internetnemu davku in podržavljanju naložb pokojninskih skladov.

Viktor Orban se je z napovedanima obiskoma znašel v zapletenem položaju, saj je svoje Rusiji naklonjeno mnenje po pritisku iz Nemčije enkrat že spremenil. Novembra lani je sprva ostro nasprotoval sankcijam EU proti Rusiji, nato pa po obisku Berlina še isti mesec obrnil ploščo, sankcije podprl in kritiziral rusko vmešavanje v Ukrajini. Orbanov takratni nenadni obrat v retoriki so opazovalci pripisali velikemu vplivu Nemčije na evropsko politiko in skupnim gospodarskim interesom obeh držav. Nemčija je namreč največja gospodarska partnerica Madžarske, več kot četrtina tujih investicij na Madžarskem prihaja iz Nemčije.

Orban je svoje državljane in politiko razburil že januarja lani, ko je obiskal Moskvo in tam podpisal sporazum o gradnji dveh novih jedrskih reaktorjev v nuklearki Parks v vrednosti desetih milijard evrov. Tudi denar naj bi Madžarski posodila Rusija.

ZDA pred Rusijo

Madžarski mediji opozarjajo na javno mnenje, ki ni naklonjeno Rusiji. V anketi inštituta Medián je na vprašanje, katero državo bi izbrali za tesnejše povezovanje, Rusijo ali ZDA, 55 odstotkov vprašanih odgovorilo ZDA, le 25 odstotkov pa se jih je odločilo za Rusijo. Večina vprašanih poslabševanje odnosov Madžarske z ZDA pripisuje domači vladi.

Čeprav bi bil lahko skorajšnji prihod Putina v Budimpešto zaradi slabih odnosov EU z Rusijo in negativnega domačega mnenja do tesnejšega povezovanja z Moskvo za Orbana neprijeten, pa po mnenju nekdanjega madžarskega zunanjega ministra Lászla Kovácsa odpoved zaradi posebnega odnosa med Putinom in Orbanom ni mogoča. Med verjetnejšimi temami pogovorov bi lahko bili omenjena gradnja jedrskih reaktorjev v elektrarni Parks, morebitna širitev sankcij EU proti Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini ter pogajanja o sklenitvi transatlantskega trgovinskega sporazuma (TTIP), ki mu Rusija nasprotuje.

Sankcije proti Rusiji bi lahko bile tudi glavni vzrok skorajšnjega obiska Angele Merkel v Budimpešti, saj želi nemška kanclerka zagotovila, da bo tudi Madžarska podprla stališče Nemčije proti umiku sankcij, vse dokler Rusija ne spremeni svoje politike podpore separatistom v Ukrajini. Rusija je po ugibanjih tudi vzrok, da so se močno poslabšali odnosi med Madžarsko in ZDA. Te so oktobra prepovedale vstop v državo šestim madžarskim visokim vladnim uradnikom zaradi njihove vpletenosti v korupcijo, kar je povzročilo ostre proteste madžarske vlade. Olja na ogenj sporu je prilil še vplivni ameriški senator John McCain, ki je med zaslišanjem bodočega veleposlanika na Madžarskem Orbana označil za neofašista.

Skrajno desni Jobbik vse bolj priljubljen

Pred dnevi objavljena javnomnenjska anketa Ipsosa je pokazala, da se priljubljenost vladajoče stranke zmanjšuje, medtem ko narašča priljubljenost skrajno desni stranki Jobbik. Fidesz sicer ostaja najbolj priljubljena stranka s 23 odstotki podpore, sledi ji Jobbik s 14 odstotki. Padec Fidesza, ki zdaj že drugič zapored vlada z absolutno parlamentarno večino, so raziskovalci pripisali nedavnemu predlogu za uvedbo tako imenovanega internetnega davka (ki ga je vlada nato zaradi množičnih protestov umaknila), diplomatskim sporom z zahodnimi državami, korupciji in pritiskom na nevladne organizacije. Po rezultatih je od konca lanskega leta k skrajno desnemu Jobbiku prešlo kar 150.000 Fideszovih volivcev. Jobbik je med delavci že najbolj priljubljena stranka na Madžarskem, med mladimi do 30 let pa ima Fidesz le malenkost prednosti.