Zaradi afere z jajci velike izgube na Nizozemskem

Nizozemski kmetje in trgovci opozarjajo na škodo, ki je nastala zaradi oporečnih jajc.

Objavljeno
14. avgust 2017 19.29
BELGIUM-EUROPE-FOOD-HEALTH
K.M., STA
K.M., STA

Haag - Nizozemski kmetje so danes opozorili, da so zaradi afere z jajci, okuženimi z insekticidom fipronil, utrpeli za najmanj 150 milijonov evrov škode. Velike trgovske verige pa škodo zaradi praznih polic medtem ocenjujejo na več deset milijonov evrov.

Mark de Jong, tiskovni predstavnik nizozemske zveze ZLTO, ki pod svojim okriljem združuje okoli 15.000 kmetov in vrtnarjev, pravi, da bo končna škoda odvisna od tega, ali se bo afera še stopnjevala. Po poročanju STA imajo velike izgube tudi trgovci. Rene Roorda, direktor zveze CBL, v katero so vključene tudi trgovske verige Albert Heijn, Aldi, Lidl in Jumbo, je dejal: »Kar v 4000 supermarketih smo morali jajca umakniti s polic. Milijone jajc je bilo treba uničiti.«

Kmetje hkrati opozarjajo, da je zelo težko nadomestiti izpad zaradi odpoklicanih jajc. Povpraševanje je namreč ostalo veliko, zaloge pa so zelo hitro skopnele.

Okrožno sodišče v nizozemskem mestu Zwolle se medtem pripravlja na torkovo obravnavo v postopku zoper 31- in 24-letnika, ki sta vpletena v škandal. Šlo naj bi za lastnika družbe Chickfriend, ki so jo kmetje najeli za zdravljenje kokoši, ki jih je napadel zajedavec rdeča pršica. Po dosedanjih ugotovitvah preiskovalcev bi lahko bilo prav to podjetje krivo za izbruh afere.

Afera z oporečnimi jajci je izbruhnila 1. avgusta. Sledili so umiki milijonov jajc in na tone jajčnih proizvodov s trgovskih polic, več perutninskih farm so zaprli, države pa so začele z medsebojnimi obtožbami in iskanjem glavnega krivca.

Fipronil tudi v jajčnih izdelkih v Avstriji

Avstrijske oblasti so danes sporočile, da so nevarni insekticid fipronil odkrili v različnih izdelkih iz jajc, uvoženih iz Nemčije, Nizozemske, Belgije in Poljske. Odkrita količina snovi je sicer zanemarljiva in ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi, a bodo izdelke kljub temu nemudoma umaknili s trga. Po podatkih avstrijske agencije za zdravje in varno hrano (AGES) so drobne sledi omenjene kemikalije odkrili v 18 od 80 naključnih vzorcev.

Evropska komisija je v petek med izpostavljene države, ki jih je prizadel škandal, vključila tudi Slovenijo, a zgolj zaradi preventivnega odpoklica izdelkov. V Sloveniji doslej kontaminiranih jajc še niso odkrili.

Komisija je sicer napovedala sklic izrednega sestanka na ravni ministrov, ki bo predvidoma potekal 26. septembra. Cilj srečanja bo ustaviti medsebojna obtoževanja, predvsem pa iz dogajanja izluščiti lekcije, ki bodo omogočile izboljšanje sistema in preprečitev kriminalnih aktivnosti.