Zeleni v Evropskem parlamentu zbrali podpise za preiskovalno komisijo o LuxLeaks

Gre zgolj za prvi korak do sestave komisije, ki bi raziskala razkritja afere LuxLeaks in zagotovila celovit odziv na ravni EU.

Objavljeno
14. januar 2015 18.46
FRANCE
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Strasbourg – Zelenim v Evropskem parlamentu je uspelo zbrati dovolj podpisov pod zahtevo za oblikovanje preiskovalne komisije o luksemburški davčni aferi LuxLeaks. Kot so namreč sporočili danes v Strasbourgu, so zbrali zahtevanih 188 podpisov evropskih poslancev in tako po poročanju Slovenske tiskovne agencije premagali pomembno oviro na poti do sestave komisije.

Vodje poslanskih skupin v evropskem parlamentu so pred tem novembra lani sklenili, da preiskovalne komisije ne oblikujejo, pač pa da bo pristojni odbor parlamenta zgolj spisal posebno poročilo o aferi. To odločitev so utemeljili z argumentom, da sporni tajni davčni dogovori multinacionalk z oblastmi Luksemburga najverjetneje niso bili nezakoniti.

Prav tako novembra so evropski poslanci na plenarnem zasedanju z veliko večino zavrnili nezaupnico proti predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju, ki jo je vložila skrajna desnica.

Šele prvi korak

Zeleni se z odločitvijo, da parlament zadeve ne bo celovito preiskal, niso strinjali in so začeli zbirati podpise. Potrebovali so podpise vsaj četrtine od 751 evropskih poslancev in danes jim je to uspelo.

V skladu s pravili mora konferenca predsednikov parlamenta sedaj znova preučiti njihovo zahtevo, nato pa mora o vzpostavitvi komisije glasovati še parlament na plenarnem zasedanju.

Kot so sicer danes izpostavili Zeleni, so se pod njihovo zahtevo podpisali poslanci različnih političnih skupin v parlamentu, kar jih posebej veseli. Poleg poslancev Zelenih, liberalcev in levice ter nekaterih nepovezanih poslancev je zahtevo podprlo tudi 20 poslancev Evropske ljudske stranke in 24 poslancev iz vrst socialistov in demokratov.

Sopredsedujoči Zelenim v Evropskem parlamentu Philippe Lamberts je v sporočilu za javnost poudaril, da »ta široka podpora potrjuje, da je takšna komisija resnično najprimernejše in najpomembnejše orodje, ki je na razpolago Evropskemu parlamentu, da razišče razkritja LuxLeaks in zagotovi celovit odziv na ravni EU«. Pozval je k takojšnji vzpostavitvi komisije brez odlašanja.

Namesto vlad evropski parlament

Tiskovni predstavnik Zelenih za gospodarske in finančne zadeve Sven Giegold je opozoril, da vlade držav članic EU ne želijo sprejeti odločnih korakov za spopad z izogibanjem plačevanju davkov v Evropi, zato je toliko pomembneje, da evropski parlament »zapolni ta vakuum«.

Poslanec Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je dejal, da cilj preiskovalne komisije ni zgolj preiskovanje Junckerjevega primera, ampak odkriti širše ozadje in razloge, ki so pripeljali do davčnih oaz, in vzpostavitev sistema za izogibanje tovrstnim oazam v prihodnje.

»Največja dodana vrednost take komisije bi bilo oblikovanje priporočil in zahtev (Evropski) komisiji za vzpostavitev takega sistema preglednosti davkov, da se kaj takega ne bi moglo več zgoditi v prihodnosti,« je pojasnil po poročanju STA.

Poleg Šoltesa je med slovenskimi poslanci podpis za ustanovitev preiskovalne komisije sicer prispevala še Tanja Fajon (S&D/SD).