Življenje med miti in stvarnostjo

Je tudi mladi Han Sol v nevarnosti samo zato, ker je po vrstnem redu bolj legitimen naslednik dinastije kot Kim Džong Un?

Objavljeno
21. februar 2017 17.30
MALAYSIA-NKOREA-SKOREA-KIM-BROTHER
Zorana Baković
Zorana Baković

»Neokonfucianizem v komunistični steklenici«, začinjen z miti s svete gore Paektu, bi utegnil biti vzrok za umor Kim Džong Nama, pravijo zgodovinarji in strokovnjaki za korejsko tradicijo. Če se je severnokorejski voditelj Kim Džong Un v resnici odločil upoštevati konfucijansko načelo prevzemanja oblasti, potem bi utegnil biti v nevarnosti tudi Džong Namov najstarejši sin Kim Han Sol, o katerem se potihoma govori, da je že prispel v Malezijo, kjer naj bi identificiral mrtvega očeta.

Paektu je 2774 metrov visoki delujoči vulkan, za Korejce z obeh strani 38. vzporednika pa zibelka njihove kulture. Za tiste s severa je Beloglava gora (kar dobesedno pomeni njeno ime) tudi kraj, kjer se je rodila njihova domovina, nato pa tudi drugi vodja dinastije. Oče komunističnega naroda Kim Il Sung je menda prav z gore Paektu organiziral uporniško gibanje proti japonskim kolonizatorjem, tako da je bil menda prav tam rojen tudi njegov najstarejši sin Kim Džong Il.

Nič ne pomaga, da je iz zgodovinskih podatkov jasno razvidno, da se je Kim Il Sung v začetku 40. let prejšnjega stoletja mudil v okolici Habarovska, kjer je poveljeval prvemu bataljonu sovjetske 88. brigade. Tako je bil tam rojen tudi Kim Džong Il, ki je bil v matične knjige celo vpisan kot Jurij Irsenovič Kim. Otroci se v severnokorejskih šolah učijo, da se je dinastija začela na gori Paektu in da je za obstoj njihovega naroda najpomembnejši krvni rod, ki ga varuje sveti vulkan. Zato v tej državi prehajanja oblasti z očeta na sina nihče ne jemlje kot nepotizem. Gre za skrbno ohranjanje rodu, kot so to stoletja počeli vladarji korejskega kraljestva. Kim Il Sungova vladavina je bila utemeljena z revolucijo in bojem proti kolonializmu, legitimnost njegovih naslednikov pa počiva v čisti krvi.

Edini zakoniti naslednik - najstarejši sin

Takoj ko je Kim Džong Un po očetovi smrti prevzel oblast, se je začelo pisati, da je on po krvi naslednik »rodu z gore Paektu«. Vendar je po tradicionalnih konfucijanskih načelih, ki jih severnokorejsko vodstvo še vedno dosledno upošteva, prav tako pomemben tudi starostni vrstni red, to pa pomeni, da je lahko edini zakoniti naslednik najstarejši, ne pa najmlajši sin. »Kim Džong Nam je bil potencialna nevarnost,« pravi Čang Jong Seok z Narodne univerze v Seulu, pa ne zaradi tega, ker bi on želel vladati državi, iz katere so ga pravzaprav izgnali, temveč zato, ker bi ga utegnili nasprotniki mladega voditelja pripeljati nazaj in ga ustoličiti kot edinega zakonitega vladarja. Zdaj ko je Džong Nam mrtev, je nič manjša nevarnost njegov najstarejši sin Kim Han Sol.

Ko je na drugem terminalu mednarodnega letališča v Kuala Lumpurju v ponedeljek z nekega notranjega poleta prispel mladenič z očali s črnimi okvirji, kapo na glavi, črno masko čez obraz, nahrbtnikom na rami in s slušalkami v ušesih, se je hitro razširila novica, da je v Malezijo prispel Kim Han Sol, ki bo forenzikom pomagal izločiti očetov DNK, nato pa bo prevzel truplo, ki ga še naprej zahteva vodstvo v Pjongjangu. Drugi potniki so potrdili, da v letalu ni bilo posebnih varnostnih ukrepov, tako da morda le ne gre za Han Sola. Novinarji so še naprej čakali, pripadniki posebnih enot pa so ostali razporejeni po letališču. Ne smejo si dovoliti še enega političnega umora.

Kim Han Sol je bil rojen leta 1995 v Pjongjangu, a je tam preživel le prvih nekaj let življenja, preden se je družina preselila v Macao. V svoje rojstno mesto je odhajal na počitnice, a so od njega zahtevali, naj ne vzbuja pozornosti, tako da v Severni Koreji ni imel prijateljev. Prvič se je o njem pisalo leta 2011, ko so mu, čeprav je dobro opravil sprejemni izpit na hongkonškem Kolidžu združeni svet Li Po Chun, zavrnili zahtevo za dodelitev študentskega vizuma. Namesto da bi študiral v mestu s preveč svetlobe, so ga poslali na Kolidž združeni svet v Mostarju.

Na vrsti je Kim Han Sol

Ne ve se, ali mu je tam uspelo diplomirati, so ga pa konec leta 2013 premestili v Francijo in mu dodelili posebno policijsko zaščito, potem ko je bil v Pjongjangu usmrčen Džang Sung Taek, stric njegovega očeta in voditelja Kim Džong Una. Džong Nam si je bil s stricem zelo blizu, poleg tega sta si delila številna politična stališča do nadaljnjega razvoja Severne Koreje. Ko so Džanga usmrtili s protiletalskim topom, je Džong Nam, kot so povedali ljudje, ki so mu bili blizu, zapadel v depresijo. Zdi se, da mu bilo jasno, kaj bo sledilo.

Han Sol je bil letos sprejet na Oxford, kjer naj bi septembra nadaljeval študij. A je odpovedal prihod na to prestižno univerzo, ker se je zbal, da bi bil tam izpostavljen preveliki pozornosti, s tem pa bi postal lahka tarča atentatorjev. Svojega strica je v intervjuju za finsko televizijo odkrito in v vrhunski angleščini razglasil za diktatorja, poleg tega je povedal, da so ga starši pred vsakim obrokom hrane učili, naj najprej pomisli na revne rojake v Severni Koreji, ki trpijo lakoto. Iz nekaj njegovih javnih nastopov je bilo mogoče razumeti, da si želi živeti v svoji domovini, a povsem drugačni od te, kakršna je danes.

Ker noben član Kim Džong Namove družine ni prišel v Kuala Lumpur po njegovo truplo, ni bilo mogoče opraviti identifikacije s pomočjo DNK, ker ni bilo vzorca za primerjavo. Prav tukaj bi jim bil lahko v pomoč Han Sol. Malezijski forenziki so sporočili, da med prvo avtopsijo niso odkrili znakov srčne ali možganske kapi, niti vbodov igle. Niti druga avtopsija ni prinesla jasnih odgovorov na vprašanje, s kakšnim strupom so ga usmrtili. Mnogi sumijo, da gre za povsem novo smrtonosno sredstvo, ki so ga morda razvili v severnokorejskem laboratoriju za strupe.

Tako ta primer počasi tone v mistično meglo in postaja preteklost. Tako kot ugrabitve več sto tujih državljanov, podtaknjeno razstrelivo v južnokorejsko potniško letalo pa tudi uspešni in neuspešni poskusi atentatov na politične nasprotnike. Visoka severnokorejska delegacija se že pripravlja na pot v ZDA, kjer se bo za nekdanjimi ameriškimi funkcionarji pogovarjala o jedrskem in raketnem programu. Vprašanj, ki zadevajo dinastijo, ne bo na dnevnem redu. To so stvari Beloglavega vulkana, ki bi lahko celo ponovno izbruhnil.