37 mrtvih v venezuelskem zaporu

Država je še vedno v hudi krizi, incident v zaporu pa je znova sprožil debate o preobremenjenosti venezuelskih zaporov.

Objavljeno
17. avgust 2017 16.27
VENEZUELA-PRISON-RIOT
Ka. M.
Ka. M.

Caracas − V zaporu v kraju Puerto Ayacucho na jugu Venezuele je bilo v spopadih z varnostnimi silami ubitih 37 zapornikov. Specialne enote so v zapor vdrle po tem, ko so zaporniki v uporu zavzeli ustanovo, poroča ameriška tiskovna agencija AP. V pisarni vrhovnega državnega sodišča incident, v katerem je bilo ranjenih tudi 14 paznikov, že preiskujejo.

Zapor v Puertu Ayacuchu je manjši in, kot navaja AP, v nasprotju z drugimi zapori po državi ni preobremenjen. Ko je izbruhnil upor, je bilo v njem 110 ljudi, vsi so čakali na sojenje. Venezuelski zapori so preobremenjeni, v njih pa vladajo kriminalne združbe, ki preprodajajo orožje in droge, navaja omenjena tiskovna agencija. Največ smrtnih žrtev je zahteval upor leta 2013, ko je umrlo 61 oseb.

Tragično dogajanje v zaporu prihaja v obdobju velike politične krize, ki je prebivalstvo države razdelila na podpornike in nasprotnike sedanjega predsednika Nicolása Madura. Medtem ko je Maduro prepričan, da bo novoustanovljena ustavodajna skupščina z ustavnimi spremembami stabilizirala Venezuelo, ki se je znašla v hudi gospodarski krizi, je opozicija prepričana, da bo predsedniku naklonjena skupščina delovala zgolj v njegovo korist.

Ameriški podpredsednik se mudi v Latinski Ameriki

Kritike na Madurov račun prihajajo tudi iz tujine. Tuji mediji so najbolj izpostavljali ostre kritike ZDA, z uradnemu Caracasu nenaklonjeno retoriko pa ta teden na obisku štirih držav Latinske Amerike nadaljuje tudi ameriški podpredsednik Mike Pence. V Kolumbiji je izjavil, da utegne Venezuela postati propadla država, v sredo pa je v Čilu ob robu pogovarjanj o trgovinskem sodelovanju napovedal, da ZDA ne bodo čakale križem rok in opazovale, kako so venezuelski otroci še naprej lačni, država pa se spreminja v diktaturo, navaja venezuelski opoziciji naklonjen spletni dnevnik El Nacional. Do tega trenutka so ZDA uvedle sankcije zgolj proti vladajočim posameznikom, gospodarske sankcije in vojaško posredovanje pa za zdaj ostajata zgolj grožnji.

Penceov obisk v Čilu je pospremila tudi skupina demonstrantov, ki nasprotujejo politiki Bele hiše. S plakatov je razvidno, da nasprotujejo fašizmu, rasizmu in (neo)nacizmu, ideologijam, ki da jih predsednik Donald Trump ne obsoja dovolj ostro. Foto: Rodrigo Garrido/REUTERS