70 let od Hirošime - naj se nikoli več ne ponovi

Na Japonskem se bodo s številnimi proslavami, koncerti in razstavami spomnili na tragedijo.

Objavljeno
05. avgust 2015 14.14
JAPAN-ABOMB/
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Ura je bila nekaj čez osem, ko je nad takrat živahnim japonskim mestom zarohnel ameriški bombnik B-29, na boku katerega, tik pod pilotsko kabino, je s črno pisalo ime Enola Gay. Visoko na nebu je odprl vrata bombnega prostora in natanko ob 8.15 na mesto z več kot štiristo tisoč prebivalci odvrgel smrtonosni tovor. Uranova atomska bomba imenovana Little Boy, je svojo uničevalno silo, enakovredno eksploziji 16.000 ton TNT-ja, sprostila 600 metrov nad tlemi. Neznanski vročini v neposredni bližini eksplozije so kljubovale le kamnite zgradbe, vse drugo se je spremenilo v prah.

Ko se je 16 kilometrov nad Hirošimo dvignila zlovešča goba, je na tleh že vladalo opustošenje. V prvem napadu z jedrsko bombo, ki mu je tri dni pozneje sledil še napad na Nagasaki, je umrlo okoli 140.000 ljudi - nekatere je pogubila eksplozija, drugi so zaradi izpostavljenosti radiaciji umrli nekaj dni pozneje.

Hirošima je danes, natanko 70 let pozneje, znova cvetoče mesto z 1,2 milijona prebivalci, a spomin na tragedijo, s katero se je končala druga svetovna vojna, je živ. Danes, natanko ob 8.15 uri, bodo zadoneli zvonovi miru v spominskem parku, čemur bo sledila minuta tihe molitve, da se kaj takega nikoli več ne bi ponovilo.

Ne spreglejte: opoldne bomo objavili fotogalerijo s prizori iz Hirošime in Nagasakija po eksploziji atomskih bomb in nazorno primerjavo istih prizorišč 70 let pozneje.